5 Kasım 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Moderna (MRNA) hisseleri, beklenenden daha zayıf bir çeyreklik raporun ardından %17,9 düştü. İlaç üreticisi, yıl için Covid-19 aşı satış tahminini düşürdü ve üçüncü çeyrek kazanç ve gelir beklentilerini kaçırdı. Moderna, Refinitiv'in 9,05 dolarlık konsensüs tahminine rağmen son çeyreği için hisse başına 7,70 dolar kazanç açıkladı.

 

• Penn National Gaming (PENN) hisseleri üç aylık sonuçları açıkladıktan sonra %21,1 düştü. Şirket, 537,8 milyon dolarlık StreetAccount konsensüs tahmini karşısında 480,3 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK (kira öncesi) bildirdi. Şirket yönetimi, üçüncü çeyreğin Ida Kasırgası ve delta varyantının alevlenmelerinden etkilendiğini söyledi.

 

• Nvidia (NVDA) hisseleri, Wells Fargo'nun hisse başına fiyat hedefini 245 dolardan 320 dolara çıkardıktan sonra %12 yükseldi. Analistler, "NVIDIA Omniverse'i çok çeşitli dikey uygulamalarda Metaverse'in geliştirilmesi için önemli bir etkinleştirici/platform olarak görüyoruz" dedi.

 

• Etsy (ETSY) hisseleri, analistlerin beklentilerini aşan üçüncü çeyrek kazançlarını bildirdikten sonra %13,2 arttı. Etsy, StreetAccount'un 0,55 dolarlıkk konsensüs tahminini geçerek hisse başına 0,62 dolar kar kaydetti.

 

• Qualcomm (QCOM) hisseleri, beklenenden daha iyi bir kazanç raporunun ardından %12,7 arttı. Şirket, dördüncü çeyrek mali kazançlarını ve analistlerin beklentilerini aşan gelirini bildirdi. Qualcomm, küresel çip sıkıntısına rağmen akıllı telefon çip satışlarında yıldan yıla %56 artış bildirdi.

 

• Planet Fitness (PLNT) hisseleri, fitness merkezi zincirinin beklentileri aşmasından sonra %11,7 arttı. Şirket, hisse başına 0,18 sdolarlık StreetAccount konsensüsüne karşı hisse başına 0,25 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Planet Fitness ayrıca tam yıl gelir tahminini de yükseltti.

 

• Roku (ROKU) hisseleri, beklenenden daha zayıf bir üç aylık gelir raporunun ardından %7,7 düştü. Yayıncılık şirketi 680 milyon dolar gelir elde ederken, Refinitiv tahminleri 683,4 milyon dolarlık gelire işaret ediyordu. Roku ayrıca beklentilerin altında dördüncü çeyrek gelir tahmini yayınladı.

 

• Lumen Technologies (LUMN) hisseleri, telekomünikasyon şirketinin hisse başına kazanç için beklenenden daha iyi üç aylık sonuçlar açıklamasının ardından %12,6 arttı. Şirket, hisse başına 0,38 dolarlık StreetAccount konsensüs tahminine karşı hisse başına 0,49 dolarlık düzeltilmiş bir kar bildirdi.

 

• Qorvo (QRVO) hisseleri, şirketin satış rehberliğinin beklentilerin çok altında gelmesinden sonra %13,3 düştü. Bank of America, Qorvo'nun 5G'den elde ettiği gelirdeki artışın yavaşladığını ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda gelir büyümesinde önemli bir düşüşe yol açacağını söyleyerek hisse senedinin notunu “satın al” seviyesinden “nötr” seviyesine indirdi.

 

• Take-Two Interactive (TTWO) hisseleri, video oyun şirketinin üç aylık gelirinin beklentileri aşmasının ardından %4,8 arttı. Şirket, Refinitiv'in 867,5 milyon dolarlık konsensüsüne karşı 984,9 milyon dolar gelir bildirdi.

 

• Electronic Arts (EA) hisseleri, video oyunu üreticisi Wall Street'in üç aylık kazanç beklentilerini yendikten sonra %2,1 yükseldi. Video oyunu üreticisi ayrıca gelir beklentilerini de aştı ve tüm yıl görünümünü yükseltti.

 

• ViacomCBS (VIAC) hisseleri, medya şirketinin beklenenden daha iyi gelir raporuna rağmen %4,4 düştü. Şirket, 6,56 milyar dolarlık StreetAccount konsensüsüne karşı 6,61 milyar dolarlık gelir bildirdi. ViacomCBS'nin kazanç sonuçları ise tahminlerle uyumluydu.

 

• Wayfair (W) hisseleri, çevrimiçi ev eşyası satıcısının beklenenden daha düşük gelir bildirmesinin ardından %5 düştü. Wayfair, StreetAccount'un hisse başına kazanç konsensüsünü ise yendi. Şirket, Covid kısıtlamaları hafifledikçe tüketicilerin fiziksel mağazalara daha fazla yöneldiğini söyledi.

 

• MGM Resorts (MGM) hisseleri, Las Vegas'taki Mirage kumarhanesinin operasyonlarını satacağını açıkladıktan sonra %2,7 düştü.

 

• Capri Holdings (CPRI) hisseleri, Capri'nin ikinci çeyreği için tahminleri geçmesinin ardından %3,6 yükseldi. JPMorgan ise raporun ardından şirketin birden fazla markada güç gösterdiğini söyleyerek hisse senetlerini “nötr” seviyesinden “ağırlığı artır” seviyesine yükseltti.

 

• SunPower (SPWR) hisseleri, konut güneş enerjisi şirketinin üçüncü çeyrekte gelir beklentilerini karşılamamasının ardından %0,7 düştü. Şirketin satışları, Refinitiv’deki 333 milyon dolarlık analist beklentisinin altında, dönem için 324 milyon dolar olarak gerçekleşti. SunPower kısa süre önce konut güneş enerjisi pazarını ikiye katlamayı amaçlayan bir yeniden yapılanma duyurdu.

 

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

 

• İngiliz BT Group (BT.A) hisseleri, telekom devinin, maliyet tasarrufu hedeflerine planlanandan önce ulaştığını açıkladıktan ve tahminleri aşan finansal sonuçlar bildirdikten sonra %11 arttı.

 

• İspanyol Telefonica (TEF) hisseleri ise, telekom grubunun iyimser sonuçlar açıklamasına karşın iç pazarda beklenti altı kalan satış verisi sonrası %2'den fazla düştü.

 

• Alstria Office REIT (AOX) hisseleri, Brookfield Asset Management'ın Alexandrite Lake Lux Holdings özel gayrimenkul fonu aracılığıyla şirketi satın almak için hisse başına 19,50 Euroluk bir teklifte bulunmasının ardından yaklaşık %17 yükselerek çarpıcı bir kazanç elde etti.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Back to Top