Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası İşleyiş Esasları Genelgesi

25.12.2015 15:25

433 sayılı Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası İşleyiş Esasları Genelgesi (Genelge) aşağıda belirtilen değişiklikler yapılarak güncellenmiştir.

  • VİOP’ta işlem gören Pay ve Endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri için mevcut durumda 12:30-13:55 saatleri arasında işlemlere ara verilmesi şeklindeki uygulama Pay Piyasası’nın BISTECH geçişi tarihi itibari ile sona ermiş olup, söz konusu sözleşmelerde normal seans, işlemlere ara verilmeden kesintisiz olarak yapılacaktır.
  • Baz Yük Elektrik vadeli işlem sözleşmelerinde Ana Pazar maksimum emir miktarı ile Özel Emir ve Özel Emir İlan Pazarı minimum emir miktarı büyüklüğü 100 adet olarak belirlenmiştir. Ayrıca Baz Yük Elektrik vadeli işlem sözleşmeleri vade ayı yapısı, içinde bulunulan ay ve takip eden 15 ay olmak üzere toplamda 16 ay olacak şekilde artırılmıştır. Söz konusu uygulamalara 28 Eylül 2015 tarihi itibarıyla geçilmiştir.
  • VİOP’ta işlem gören DolarTL, EuroTL ve Altın vadeli işlem sözleşmeleri ile DolarTL opsiyon sözleşmeleri için vade sonu uzlaşma fiyatının ve yine DolarTL opsiyon sözleşmeleri için kullanım fiyatının hesaplanma yönteminde 15:30’da TCMB tarafından açıklanan gösterge niteliğindeki satış kuru yerine, yine 15:30’da TCMB tarafından açıklanan gösterge niteliğindeki alış ve satış kurları ortalaması kullanılacak olup, söz konusu uygulamaya 2016 yılı başlangıcından itibaren geçilecektir.
  • FBIST Borsa Yatırım Fonu vadeli işlem sözleşmelerinin dayanak varlık adı Finans Portföy FTSE İstanbul Bono FBIST Borsa Yatırım Fonu olarak güncellenmiştir.

Genelge’nin güncellenmiş hali için tıklayınız.

Back to Top