4 Mayıs 2021 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD’de ekonomik toparlanmanın gerçek ilerleme kaydettiğini ancak bu kazanımların eşit dağılmadığını söylemesi ile günü karışık bir seyirle kapattı. S&P500, Dow Jones, Nasdaq sırası ile 0.27%, 0,70 artı ve 0.44% eksi ile günü tamamladı.

Kozmetik üreticisi Estee Lauder (EL), son çeyrek hisse başına 0.30 dolar olan konsensüs tahminlerine kıyasla hisse başına 1,62 dolar kar açıkladı. Şirket gelirleri tahminlerin biraz altında geldi, ancak şirketin yüksek kaliteli ürünlerinin satışları, evden çalışmaya devam eden insanlardan yüksek talep gördü. Estee Lauder (EL) hisseleri, %7,93 değer kaybetti.

•,Meredith Corp.(MDP) Bloomberg'in haberine göre 17 yerel TV istasyonunu tahmini 2,5 milyar dolara Gray Television'a (GTN) satma konusunda ileri görüşmelerde bulunduğunu bildiren bir rapor yayınladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %13,22 artış gösterdi.

Spor bahis şirketi DraftKings (DKNG), Cowen'in şirket hisseleri için tavsiyesini "nötr"den "daha iyi performans gösterecek" şekilde olumlu şekilde revize ettiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %0.75 değer kazandı.

Birden fazla rapora göre Verizon Verizon (VZ), AOL ve Yahoo gibi medya varlıklarını Apollo Global Management'a (APO) satma anlaşmasına yakın. Anlaşmanın 5 milyar dolar değerinde olduğu konuşuluyor

Kanada merkezli kenevir üreticisi Tilray (TLRY), rakibi Aphria ile birleşmesini tamamladığını açıkladı. Açıklama sonra şirket hisseleri %7.20 değer kaybetti.

İsviçreli ilaç üreticisi Novartis (NVS)’in Sandoz bölümü, Eylea'nın yaşa bağlı makula dejenerasyonunu tedavi etmek için tasarlanmış biyobenzer bir versiyonunun aşama denemesine başladığını açıkladı.

Çin merkezli elektrikli araç üreticileri Li Auto (LI), Nio (NIO), XPeng (XPEV) yapmış oldukları açıklamada, Li Auto (LI) teslimatları bir yıl öncesine göre% 111, Nio (NIO) % 125 ve XPeng (XPEV) % 285 artışla Nisan teslimat rakamlarını açıkladılar.

Align Technology (ALGN) şirket hisselerini şirket hissedarı Invisalign’in Goldman Sachs ile 100 milyon dolarlık hızlandırılmış hisse geri satın alma anlaşması yaptığını duyurdu. İşlem, Mayıs 2018'de Align tarafından açıklanan 600 milyon dolarlık geri satın alma programını tamamlayacak.

Berkshire Hathaway (BRK.B) CEO’su Warren Buffett, şirketin kazancının pandeminin etkileriyle toparlandığını ve şirketin hisse geri alımlarını da 6.6 milyar dolar daha artırdığını söyledi.

İlaç üreticisi Moderna’nın (MRNA) hisseleri, Birleşmiş Milletler destekli bir program aracılığıyla düşük ve orta gelirli ülkelere 500 milyon Kovid-19 aşı sağlama anlaşmasını imzaladıktan sonra, şirket hisseleri %4 arttı.

Canadian Pacific Railway (CP), rakibi Canadian National Railway (CNI) ile birleşme kurallarından muaf tutan bir karara itiraz etti. İtiraz, Canadian National’ın ABD demiryolu operatörü Kansas City Southern’ü (KSU) satın alma arayışında CP’yi geçme girişiminden kaynaklanıyor.

Dell (DELL), Boomi bulut işini özel sermaye şirketleri TPG ve Francisco Partners'a borç dahil 4 milyar dolara sattığını duyurdu.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, Avrupa Komisyonu'nun turizm üzerindeki Kovid-19 kısıtlamalarını gevşetme planlarını açıklamasının ardından günü pozitif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden DAX30 0.66% ve CAC40 0.61% artı ile günü tamamladı.

Almanya merkezli sağlık teknoloji şirketi Siemens Healthineers (SHL), tüm yıl satışlarını ve kar tahminini artırdığını açıkladı. Yapılan olumlu açıklama sonrası şirket hisseleri yaklaşık %2 değer kazandı.

Almanya merkezli havayolu şirketi Lufthansa (LHA)’nın üst düzey yöneticilerinden birinin Alman gazetesine verdiği demeçte, şirketin yaz döneminde 100’den fazla tatil noktasına uçuş planladığını açıklamasının ardından şirket hisseleri %2.6 değer kazandı.

Rüzgâr türbini üreticisi Siemens Gamesa (SGRE), bu yıl beklenenden daha az kazanç sağlayabileceklerini açıkladı. Yapılan açıklama sonrası şirket hisseleri %3,9 değer kaybetti.

Hollandalı telekomünikasyon şirketi KPN NV (KPN), özel bir sermaye konsorsiyumundan gelen devralma teklifini reddettiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %2,6 değer kaybetti.

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Ocugen, Inc. (OCGN)

15.68

23.76%

Twitter, Inc. (TWTR)

54.58

-1.16%

NIO Inc. (NIO)

39.54

-0.75%

Apple Inc. (AAPL)

132.54

0.82%

Nokia Corporation (NOK)

4.91

4.91%

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Ocugen, Inc. (OCGN)

15.68

23.76%

Macy's, Inc. (M)

17.91

8.02%

United States Steel (X)

24.68

7.26%

Nokia Corporation (NOK)

4.91

4.91%

Pfizer Inc. (PFE)

39.83

3.05%

 


 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Plug Power Inc. (PLUG)

26.63

-6.59%

Advanced Micro Devices (AMD)

78.55

-3.76%

ViacomCBS Inc. (VIAC)

39.66

-3.32%

Palantir Technologies Inc.(PLTR)

22.30

-3.21%

AMC Entertainment (AMC)

9.71

-3.19%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top