4 Ekim 2018 Dünya Borsaları Bülteni

4.10.2018 12:39

ABD Piyasaları

• ABD endeksleri, güçlü gelen istihdam rakamları sayesinde günü zirve seviyelerine yakın bir şekilde tamamladı. Dow günü 54 puan yükselişle zirve seviyesinden kapatırken bu yıl 15. kez rekor yaşanmış oldu.

• ABD 10 yıllık faizleri Temmuz 2011’den beri en yüksek seviyesine yükseldi.

• Facebook’un (FB) sahip olduğu Instagram uygulamasının dünya çapında bazı kullanıcılar tarafından yaşanan "akış yenilenmiyor" sorununun kaynağı olarak uygulamanın yeni arayüzü gösterildi. Şirket tüm kullanıcılarına bu sorunun artık yaşanmayacağını ve sorunu çözdüklerini belirtti.

• California jürisinin çoğunun suçlamayı reddetmesine karşın iki davayı hala açık şekilde bırakmasından dolayı Tesla (TSLA) kendini yabancı çalışanlara karşı uyguladığı iddia edilen  kötü davranışlardan ötürü savunmak zorunda kalacak.

• Epizyme Inc. (EPZM) daha koşulları tam netleşmese de, kanser ilacını küresel anlamda geliştirmek ve reklam giderlerini karşılayabilmek adına hisse ihraç edebileceğini duyurdu.

• Nasdaq’da UPWK kodu ile işlem görmeye başlayan Upwork beklentilerin üzerinde bir fiyat ile 15 dolardan halka arz edildi. Hisse işlem görmeye 23 dolardan başlasa da, günü 21.18 dolar fiyat seviyesinden kapattı.

• Honda, General Motors’un (GM) iştiraki olan Cruise Holdings’in bir kısım hisselerini satın alacak. Her iki şirket otonom araç üretimi için beraber çalışacak. Honda, Cruise Holdings’in %5.7 hissesi için 750 milyon doları hemen ödeyecek. Önümüzdeki 12 ay içinse yatırım toplam tutarı 2.8 milyar doları bulacak. Haberin ardında GM hisseleri günü %2.1 yukarıda tamamladı.  

• Bulut bilişim ve veri yönetimi firmaları olan Hortonworks (HDP) ve Cloudera (CLDR) şirketleri birleşeceklerini açıkladı. Birleşmenin 2019 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Haberin ardından her iki şirkette piyasa sonrası işlemlerde ortalama %18 değer kazanımı ile günü tamamladı.

• Kitap mağazalar zinciri olan Barnes&Nobles Inc. (BKS) yönetim kurulunun şirketin satılması da dahil tüm stratejik durumların değerlendirildiği yönünde karar aldığını açıklamasının ardından piyasa sonrası işlemlerde günü %22 yukarıda tamamladı.

• Yasal olarak marijuana üreten ve işleyen bir şirket olan Tilray (TLRY) gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Şirket dün yaptığı açıklamada 400 milyon dolar tutarında dönüştürülebilir tahvil çıkaracağını açıkladı. Haberin ardından piyasa sonrası işlemlerde şirket hisseleri %12 değer kaybetti.

Avrupa Piyasaları

• İtalya’da hükümetin önümüzdeki yıllar için bütçe açığını düşürme niyetini açıklaması üzerine Avrupa piyasaları rahat bir nefes aldı. İtalya borsası günü %0.9 yukarıda tamamladı.

• Tesco hisseleri %8.59 değer kaybederek Nisan ayından beri en düşük seviyesini test etti. Şirketin ilk yarıyıl performansı beklentileri karşılayamadı. Özellikle Polonya ve Tayland operasyonlarındaki düşük rakamlar İngiltere’deki iyi rakamları eritmiş durumda.

• Vodafone Group (VOD), şirketin İtalya operasyonlarının Spectrum şirketini, yeni 5g çalışmaları kapsamında 2.4 milyar karşılığında satın aldığını açıkladı.

• 17-22 pound arası talep toplanan Aston Martin Lagonda (AML), bugün itibariyle 19 pound fiyattan Londra borsasında işlem görmeye başladı. Bu rakam şirketin değerini 4.3 milyar pund seviyesinde olduğunu işaret ediyor.

• Medya şirketi olan ITV Plc.’nin (ITV) Endemol Shine grubu satın alacağı söylentileri üzerine hisse senetleri günü %3.77 yukarıda tamamladı.


İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)


Hisse Senedi 

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Advanced Micro Devices (AMD)

28.43

-2.03%

General Electric (GE)

12.48

+1.30%

Petroleo Brasileiro (PBR)

13.55

+2.96%

Itau Unibanco (ITUB)

12.13

+5.66%

Bank of America (BAC)

30.00

+1.42%


En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Federal Home Loan (FMCCJ)

8.80

+21.38%

Amarin Corp. (AMRN)

18.20

+14.04%

Tilray Inc. (TLRY)

156.83

+13.51%

Tempur Sealy (TPX)

53.66

+10.91%

Denbury Resources (DNR)

6.61

+9.26%


En Çok Düşen Hisse Senetleri ()


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Acuity Brands Inc. (AYI)

135.01

-13.17%

Norsk Hydro (NHYDY)

5.30

-13.05%

Commerzbank AG (CRZBF)

10.20

-9.33%

Tesco Plc. (TSCDY

8.32

-8.67%

Lloryds Banking (LLDTF)

0.73

-8.45%


Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Back to Top