30 Haziran 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, ABD konut satışları verisinin beklentilerden çok daha iyi gelmesi ve ekonomik toparlamanın ivme kazanacağı yönündeki beklentilerin artması ile günü pozitif bir şekilde kapattı. S&P500, DOW30, Nasdaq sırası ile 1.47%, 2.32% ve 1,20% artı ile günü tamamladı.

Gilead Sciences (GILD) remdesivir anti-viral Kovid-19 tedavisi için fiyat belirledi. Gelişmiş dünya hükümetleri doz başına 390 dolar ödeyecekken, özel sigortalı hastalardan doz başına 520 dolar tahsil edilecek.

FDA Intercept Pharmaceuticals (ICPT)’nin obeziteye bağlı karaciğer hastalığı tedavisini onaylamadı. Şirket olası onay yollarını görüşmek için FDA ile görüşeceğini söyledi.

Starbucks (SBUX) ve Coca-Cola (KO), Facebook (FB) ve Twitter (TWTR) gibi platformlarda nefret söylemine karşı yapılan son eylemlerde sosyal medya reklamlarını durdurdular. Benzer eylemler, alkollü içki üreticisi Diageo (DEO) ve çikolata üreticisi Hershey (HSY) tarafından da duyuruldu.

BP (BP) petrokimya işinin Birleşik Krallık kimya şirketi Ineos'a 5 milyar dolar karşılığında satıldığını duyurdu. BP, söz konusu hareketin programdan bir yıl önce 15 milyar dolarlık elden çıkarma hedefine ulaştığı anlamına geldiğini söyledi.

Novartis (NVS) göz kuruluğu ilacı Xiidra’nın etkinliğinin kanıtlanamaması nedeniyle Avrupalı regülatörden onay başvurusunu geri çekti. İlacın ABD'de ise onayı bulunmakta.

Sistema’nın çoğunluk hisselerinin sahibine göre Amazon.com (AMZN) ve Japan SoftBank, Rus Sistema’nın çevrimiçi perakende birimi Ozon’u satın almak için görüşmek istemekte.

Delta Air Lines (DAL) seyahat talebindeki şiddetli düşüş nedeniyle yaklaşık 2.500 pilota olası ücretsiz izin bildirimi gönderecek. Delta ayrıca bazı pilotlara gönüllü erken emeklilik hakkı da sunmakta.

Boeing (BA) 737 Max jet için yeniden sertifikalandırma uçuşlarına bugün başlayarak, hava aracını hizmete döndürmek için önemli bir adım atıyor.

Kozmetik şirketi Coty (COTY) Kim Kardashian West’in makyaj markasının %20 hissesi için 200 milyon dolar ödeyecek. Şirket bu ayın başlarında Kardashian West ile olası bir iş birliği hakkında görüşme sağlamıştı.

SingapurluTemasek ve diğer yatırımcılar Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech (BNTX)’in hisse senetlerini ve hisse senedine dönüştürülebilir menkul kıymetlerini satın alarak şirkete 250 milyon dolar enjekte ediyor.

Under Armour (UAA) California Üniversitesi ile 2016 yılında imzaladığı 15 yıl süreli 280 milyon dolarlık giyim ortaklığını sona erdireceğini ve uzun süredir beklenen pazarlama avantajlarını alamadığını söyledi. UCLA ise ortaklığı sona erdirme hamlesiyle mücadele edeceğini açıkladı.

Kaya petrolü öncüsü Chesapeake Energy (CHK) Chapter 11 iflas koruması için başvuruda bulundu ve doğal gaz üreticisi 10 milyar dolar borç açıkladı. Şirket 7 milyar dolarlık borcu ortadan kaldırmayı planlamakta ve kreditörlerden 2,5 milyar dolarlık çıkış finansmanı aramakta.

Restaurant Brands (QSR) tarafından yapılan açıklamada, büyük ekonomilerin normalleşme adımları ile yeniden canlanması sonrasında talebin arttığı belirtildi. Burger King’in mart ayı ortalarında karşılaştırılabilir satışları 30% düşüş gösterirken, bu sıralarda yatay seyrettiği de açıklamada yer aldı. 

Araç üreticisi General Motors (GM) ile rakip şirketlerden Fiat Chrysler (FCAU) CEO’sunun bir araya gelmesi sonrası, General Motors hâkimin yasal anlaşmazlığı çözme kararından geri çekildi. GM, kararın iptalini ve rakibinden aldığı tazminatın devam etmesini istiyor. Şirket, önceki dönemlerde Fiat Chrysler’i sendika yetkililerine işçilik giderleri konusunda avantaj sağlaması için rüşvet vermekle suçlamıştı.

Barclays, vegan burger üreticisi Beyond Meat (BYND) için ‘Ağırlığı Artır’ olan tavsiyesini ‘Ağırlığı Düşür’ olarak revize ettiğini açıkladı. Buna gerekçe olarak birçok faktör gösterilirken, bunların başında gıda sağlayıcılarının etkilendiği karantina şartları gösterildi.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, COVID-19 vaka sayısında yaşanan artışa rağmen hızlı bir ekonomik toparlanma beklentileri ile birlikte günü pozitif bir şekilde kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 1.08%, DAX30 1.18% ve CAC40 0.73% artı ile kapattı.

Son günlerde adı skandallarla gündeme gelen dijital para hizmetleri sunucusu Alman Wirecard (WDIG.DE) şirketinin hisseleri, yaşadığı sert düşüşün ardından, Fransız ödeme sistemcisi Worldline (WLN.PA) ve bazı yatırımcıların şirketin bir bölümünü alacağı haberi ardından yükselişe geçti. Diğer yandan Birleşik Krallık’ta, Wirecard üzerindeki yasakların kaldırıldığı ve şirketin işlemlerine devam etmeye yeniden başlayabileceği açıklanırken, şirketin izlenmeye devam edileceği de eklendi.

Commerzbank (CBKG.DE) hisseleri, bir Alman gazetesinde yer alan ve yönetim kurulunun gelecek hafta olağanüstü toplantı yapacağı haberi sonrası %5,7 yükseldi. Toplantıda kurul tarafından daha çok şubenin kapatılması ve işten çıkarmaların onaylanması bekleniyor.

Avusturyalı sensör üreticisi AMS (AMS.VI) (AMS.S) hisseleri, şirketin Alman aydınlatma grubu Osram'ı (OSRn.DE) satın alması için Avrupa Birliği'ne başvurmaya hazır olduğunu bildirmesinin ardından %5,1 arttı.

Vattenfall, Hollanda kıyısında bulunan Hollandse Kust Zuid rüzgâr çiftliğinde kullanmak için Siemens Gamesa (SGRE)’ye 140 birimden oluşan rüzgâr türbini siparişi verdi.Türbinlerin toplam kapasitesi yaklaşık 1.5 GW olacak ve kurulumları 2022 yılında başlayıp 2023 yılında bitecek.

Westdeutsche Allgemeine Zeitung raporuna göre Thyssenkrupp (TKA) ve SSAB (SSAB), olası bir “çelik” ortaklığı üzerinde yoğun çalışma yürütüyorlar. Thyssenkrupp ayrıca Salzgitter (SZGG) ve Saarstahl ile çelik ortaklığını veya Tata ile canlandırılmış bir kombinasyonu alternatif seçenekler arasında görmekte.

SAS AB (SAS), en büyük sahipleri olan İsveç ve Danimarka hükümetleri ve Wallenberg ailesi tarafından desteklenen bir yeniden yapılanma planıyla İskandinav havayolu şirketinin geri dönüşünü finanse etmek için 12 milyar kron (1,28 milyar dolar) toplayacak. Salı günkü açıklamaya göre planda, hisse satışları, haklar ve hibrit senetler konusu ile 3,75 milyar kronluk borcun öz kaynağa dönüştürülmesi yer almakta.

Canaccord Genuity analisti Portia Patel, Paragon Bankacılık Grubu Plc (PAG)’nin hisse görünümünü “TUT”dan “AL”a yükseltti. Hissenin fiyat hedefini ise 454 peni olarak açıklayan Patel, %28 oranında getiri artışına işaret etti.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

American Airlines (AAL)

13.32

7.59%

The Boeing Company (BA)

194.49

14.40%

General Electric Company (GE)

6.8

4.94%

United Airlines Holdings (UAL)

35.27

7.24%

Ford Motor Company (F)

6.01

1.69%

 

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

CytoDyn Inc. (CYDY)

8.77

26.55%

Pacira BioSciences, Inc. (PCRX)

52.02

17.99%

Spirit AeroSystems (SPR)

26.18

17.29%

Plug Power (PLUG)

7.99

16.98%

The Boeing Company (BA)

194.49

14.40%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Dada Nexus Limited (DADA)

21.12

-15.32%

Axsome Therapeutics (AXSM)

76.36

-10.99%

Fastly (FSLY)

78.15

-9.66%

PT Bank Mandiri (PPERF)

0.3583

-8.12%

NuStar Energy L.P. (NS-PC)

18.85

-2.58%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top