3 Kasım 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Avis Budget (CAR) hisseleri, şirketin üçüncü çeyrek için büyük bir kazanç elde ettiğini bildirmesinin ardından %108 arttı.

• Chegg (CHGG) hisseleri, şirketin pandemiden kaynaklı olarak kayıtlardaki yavaşlamayı gerekçe göstererek hayal kırıklığı yaratan satış rehberliği sunmasının ardından %48,8 düştü. Morgan Stanley de dahil olmak üzere birçok Wall Street mağazası Salı günü Chegg'in notunu düşürdü.

• Tesla (TSLA) hisseleri, Hertz (HTZZ) yönetiminin alacakları 100.000 elektrikli aracın tesliminin başladığını açıklamasının ardından %3 gerilerken Hertz hisseleri %2,7 değer kazandı.

• Under Armour (UAA) hisseleri, yıllık görünümünü yükselttikten sonra %16,3'ten fazla yükseldi. Armour'un üçüncü çeyrek mali kazançları ve satışları analistlerin tahminlerinin üstünde, şirketin CEO Patrik Frisk altında marka imajını iyileştirmede ilerleme gördüğünü ortaya koyuyor.

• Pfizer (PFE) hisseleri, üç aylık sonuçlarının beklentileri aşmasının ardından gün ortası ticaretinde %4,2 arttı. Pfizer, 2021 gelirini ve hisse başına kar görünümünü de yükseltti.

• Generac (GNRC) hisseleri, StreetAccount'a göre üçüncü çeyrekte düzeltilmiş hisse başına kazanç ve tahminlerin altında kalan gelir bildirdikten sonra %4,4 düştü. Generac ayrıca, belirli performans hedeflerine ulaşırsa akıllı termostat üreticisi Ecobee'yi satın almayı planladığını söyledi. Nakit ve hisse senedi anlaşması 770 milyon dolar değerinde olacak.

• McKesson (MCK) hisseleri, fikir birliği tahminlerini aşan üç aylık sonuçları bildirdikten sonra hisselerin %5,2 arttığını gördü. Şirket, hisse başına 6,15 dolar kazanç kaydetti ve 4,66 dolarlık tahminleri geride bıraktı. Ayrıca, özel ilaçlar için güçlü teslimat rakamları ve Covid-19 aşılarının dağıtımına yönelik bir hükümet sözleşmesi sayesinde gelir tahminlerini de aştı.

• DuPont (DD) hisseleri, kimya şirketinin beklentileri aşmasının ardından %8,8 değer kazandı. Şirket, 4,27 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,15 dolar kazanç açıkladı. Refinitiv'e göre analistler, 4,14 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,12 dolar kar bekliyorlardı.

• Simon Property Group (SPG) hisseleri, alışveriş merkezi sahibinin kazanç beklentilerini sağlam bir şekilde aşmasının ardından %6,5 arttı. Şirket, Refinitiv aracılığıyla hisse başına 1,09 dolar konsensüs tahmini karşısında seyreltilmiş hisse başına 2,07 $ net gelir bildirdi. Şirketin geliri de beklenenden daha yüksek geldi.

• Clorox (CLX) hisseleri, ilk çeyrek için beklenenden daha güçlü sonuçlar yayınladıktan sonra %1,2 yükseldi. Şirket, 1,81 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına düzeltilmiş kazançta 1,21 dolar bildirdi. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, hisse başına 1,03 dolar ve 1,70 milyar dolarbekliyordu. Clorox, maliyet baskıları hakkındaki yorumlara rağmen tam yıl rehberliğini de sürdürdü.

• Marathon Petroleum (MPC) hisseleri, şirketin Wall Street beklentilerini aşmasına rağmen %3,9 geriledi. Marathon, Alaska rafinerisinin satışını düşündüğünü söyledi.

• Global Payments (GPN) hisseleri, finansal teknoloji firmasının kazanç beklentilerini karşılamasına rağmen %9,2 düştü. Şirket, 2 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,18 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. StreetAccount tarafından ankete katılan analistler, 1,99 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,14 dolar kar bekliyorlardı.

• Estee Lauder (EL) hisseleri, şirketin üç aylık sonuçlarının Wall Street tahminlerini geçmesinin ardından %4,1 değer kazandı. Estee Lauder, hisse başına 1,70 dolarlık konsensüs tahminine kıyasla, çeyrek için 1,89 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kazanç bildirdi.

• Halka arz tarafında ise bugün ayakkabı üretimi ve satışı konularında faaliyet gösteren Allbirds, Inc. (BIRD) 12-14 dolar arası bir fiyattan 19,23 milyon lotluk hissesini yatırımcılar ile buluşturacak.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• BP (BP) hisseleri, artan enerji fiyatlarının etkisiyle Salı günü üçüncü çeyrek kazanç beklentilerini aştı. Şirket, Refinitiv'e göre, üçüncü çeyrek için analist tahminlerinin 3,1 milyar doların üzerinde, üçüncü çeyrek için 3,3 milyar dolarlık net kar için bir temel ikame maliyeti karı bildirdi. Buna karşın şirket hisseleri %3,4 düştü.

• HelloFresh (HFG) hisseleri, Alman yemek takımı teslimat firmasının 2022'nin ortasına kadar daha fazla uluslararası lokasyonda lansman planlarını duyururken kar beklentilerini aşmasının ve satış görünümünü artırmasının ardından %17'den fazla yükseldi. Şirket ayrıca, sürekli artan talebi karşılamak için önümüzdeki yıllarda otomasyon teknolojisine "yüz milyonlarca" yatırım yapma sözü verdi.

• Standard Chartered (STAN) hisseleri, şirketin çeyreklik sonuçlarını açıklamasından sonra %7 düştü.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


Back to Top