3 Aralık 2019 Dünya Borsaları Bülteni

Çin ve ABD arasındaki görüşmelere dair olumsuz haberler ve ABD imalat verisinin Kasım ayı içinde daralmaya işaret etmesi piyasaları olumsuz etkiledi. Haftaya Dow Jones 268 puan, S&P500 27 puan ve Nasdaq 97 puan düşüşle başladı.


Walt Disney (DIS) Şükran Günü haftası Kuzey Amerika’da gösterime soktuğu “Frozen 2” anime filminden 123.7 milyon dolar ciro elde ettiğini açıkladı. 2013 yılında izleyicilerin beğenisine sunulan “Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak”  ait olan haftalık gişe rekorunu “Frozen 2” ele geçirmiş oldu.


Fiat Chrysler (FCAU) ABD Otomotiv İşçi Sendikası ile 4 yıllık anlaşma imzaladığını açıkladı. Bu anlaşma sendikanın daha önce Ford (F) ve General Motors (GM) ile imzaladığı anlaşmaya paralel, çalışanların benzer hak ve güvenceleri içeriyor.


General Electric (GE) sağlık birimi dün yatırımcılar için bir organizasyon düzenledi. General Electric bir süredir sağlık biriminin satışı için alıcı arayışı devam ediyor.


B.Riley FBR, Cedar Fair (FUN) için “AL” olan görüşünü “TUT” olarak aşağı yönlü revize etti.


Goldman Sachs, Splunk (SPLK) için “TUT” olan görüşünü “AL” olarak yukarı yönlü revize etti. Şirketin yükselen değeri ve önümüzdeki senelerdeki artan nakit akışı şirketin görünümünün yukarı yönlü revize edilmesinde etkili oldu.


 Morgan Stanley, Video yayın servisi Roku’nun (ROKU) “ENDEKSE PARALEL GETİRİ” olan görüşünü “ENDEKS ALTI GETİRİ” olarak aşağı yönlü revize etti. Roku’nun 2020 yılında ciro ve brüt karının kademeli olarak düşmesi bekleniyor.


ADT (ADT) güvenlik ve yangın önleme sistemleri sağlayıcısı şirketin “AL” olan görünümü Merrill Lynch tarafından “TUT” olarak aşağı yönlü revize edildi. ADT bu sene beklentisinin 50% üzerinde daha çok gelir elde etmesine karşın önümüzdeki sene bu performansı sergilemesi beklenmiyor.


Raymond James Wells Fargo (WFC) hisselerinin “ENDEKSE PARALEL GETİRİ” görünümünü “ENDEKS ALTI GETİRİ” olarak aşağı yönlü revize etti. Raymond James, banka bilançosunda 2020 yılı itibari ile gerileme bekliyor.


American Express (AXP) Uber Technologies (UBER) ile yeni ortalık anlaşması imzaladı. 


Avrupa Piyasaları


Avrupa piyasaları Çin ve ABD arasındaki görüşmelere dair endişeler ile düştü. Euro Stoxx 600 1.58% ve FTSE100 0.82% düşüşle Pazartesi gününü tamamladı.


İnternet üzerinden sebze ve meyve satışı gerçekleştiren Ocado Group (OCDO) 500 milyon pound değerinde bono satışı gerçekleştireceğini açıkladı. Bono satışından gelecek sıcak paranın teknoloji işleri için kullanılacak. Öte yandan şirket Japonya’da ortaklık girişimi ile cirosunu bu bölgede arttırarak son 1 haftada toplam cirosunu haftalık bazda 10%-11% oranında yükseltti.


Sirius Real Estate (SRE) Munich hava alanına yakın bir lokasyonda 20 milyon pound karşılığında ofis satın aldı. Yaklaşık 19600 m2 büyüklüğündeki ofiste yıllık 1 milyon pound net gelir elde edilmesi bekleniyor.


PPHE Hotel Group (PPH) Waterloo’da 12 milyon pound karşılığında otel kurulumuna müsait bir arsa satın aldı. Stratejik lokasyonda, değerlenme potansiyeli olan bir bölgede satın alınan arazide kısa sürede imar için izinler alınması bekleniyor.


Enerji üreticisi RWE AG (RWE) kömür çıkarımı ile ilgili yeni politik gelişmelerden dolayı Pazartesi 5.43% düştü.


Sectra AB-B (SECT_B) ve Leica Biosystem ile patolojisi çözümleri üretmek için anlaşma imzaladı.


 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

General Electric (GE)

11.16

-0.98%

Roku, Inc. (ROKU)

136.07

-15.15%

Bank of America (BAC)

33.43

+0.33%

Ford Motor Company (F)

9.01

-0.55%

Advanced Micro Devices (AMD)

38.73

-1.07%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

BridgeBio Pharma (BBIO)

31.14

+7.38%

Progyny, Inc. (PGNY)

28.54

+7.13%

NIO Limited (NIO)

24.400

+7.49%

Afya Limited (AFYA)

29.41

+6.79%

Premier, Inc. (PINC)

37.52

+5.57%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri (↓)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Roku, Inc. (ROKU)

136.07

-15.15%

The Trade Desk (TTD)

227.39

-13.65%

Arrowhead Pharma (ARWR)

63.33

-13.26%

Apache Corp. (APA)

19.54

-12.30%

Centerra Gold Inc. (CAGDF)

7.59

-10.92%

 

Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.

 

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz

 

Back to Top