29 Haziran 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, COVID-19 vaka sayılarında artış ile birlikte ekonomilerin tekrardan yavaşlama evresine gireceği beklentilerinin artması ile günü sert düşüşlerle kapattı. S&P500, DOW30, Nasdaq sırası ile 2.42%, 2.84% ve 2,50% eksi ile günü tamamladı.

Nike (NKE) konsensüs beklenti olan 0,07 dolar kârdan daha kötü performans göstererek son çeyrekte hisse başına 0,51 dolar zarar açıkladı. Atletik ayakkabı ve hazır giyim üreticisinin geliri, pandemi kısıtlamalarının neden olduğu mağaza kapanışlarıyla piyasa beklentisinin oldukça altında kaldı.

JPMorgan Chase (JPM), Bank of America (BAC), Wells Fargo (WFC), Goldman Sachs (GS), Citigroup (C) ve diğer finans şirketleri, Federal Reserve’ün yapmış olduğu son stres testi sonucu temettü ödemelerine ve hisse geri alımlarına getirilen sınırlamalar nedeniyle baskı altında.

Süpermarket zinciri Albertsons (ACI) halka arzının hisse başına beklenen fiyat seviyesi olan 16 dolardan daha düşük bir fiyatla değer görmesinin ardından New York Borsası'nda işlem görmeye başladı. Yapılan halka arz 9,3 Milyar dolar değerindeydi.

Kaliforniya merkezli PG&E (PCG) önümüzdeki hafta iflas korumasından çıkmaya hazırlanırken, hisse ve öz kaynak birimlerinin satışıyla piyasdan 5,5 Milyar dolar topladı.

Amazon.com (AMZN) otonom araç üreticisi Zoox'u satın almak için yaklaşık 1 Milyar dolar ödeyecek. Ayrıca şirket Seattle’s NHL’nin isim haklarını alıyor ve adını “Climate Pledge Arena” şeklinde değiştirip sıfır karbon özelliğini vurgulamak istemekte. Bunun yanı sıra şirket kazanç tahminlerindeki artış ve fiyat hedefinin hisse başına 3.333 dolara yükselmesi Deutsche Bank analist raporlarına konu oldu.

Online kumar sitesi DraftKings (DKNG)’nin hisse görünümü Rosenblatt Securities tarafından “al” olarak güncellendi. Firma, yarış sporların tekrardan yapılması ve Kovid-19 nedeniyle kumar mevzuatının hızlandırılması dahil olmak üzere bir dizi katalizör öngörüyor.

İndirim perakendecisi Big Lots (BIG) Nisan ortasında başlayan güçlü talebin devam ettiğini söyledi. Şirket ikinci çeyrek satışlarının yükselmesini ve hisse başına kazançların 2,50 ila 2,75 dolar arasında seyretmesini bekliyor. Şirketin mevcut ikinci çeyrek konsensüs tahmini hisse başına 0,84 dolar beklenmekte.

Motosiklet üreticisi Harley-Davidson (HOG) üretim hacimlerindeki daralmanın ortasında ABD pazarındaki 140 işini durduruyor. Durdurulan işlerin 90 tanesi Pensilvanya, 40 ise Wisconsin eyaletinde bulunmakta.

Ofis malzemeleri perakendecisi Office Depot (ODP)’nin 1'e 10 ters bölünmesinin 30 Haziran'da seans kapanışında gerçekleşeceğini açıkladı. Hissedarlar şirketin Mayıs ayında düzenlenen yıllık toplantısında bu kararı onaylamışlardı.

Verizon (VZ), Temmuz ayında Facebook (FB) reklam boykotuna katılan en yeni ve en büyük şirket olacak. Sosyal medya devi platformunda nefret söylemini durduracak aksiyonları yeterince almadığı gerekçesiyle suçlanmakta.

Ford (F) ülkenin en çok satan aracı olan F-150 kamyonunun yeni tasarımını tanıttı.

Progress Software (PRGS) beklentilerin altında hisse başına 0,63 dolar çeyreklik kazanç açıkladı. Gelir ise Wall Street tahminlerinin üzerindeydi ve bulut yazılım şirketi tam yıl kazanç tahmini yukarı çekti. Şirket, Covid-19 salgını nedeniyle durdurduğu geri alımları tekrardan sürdürmeyi planlamakta.

Virgin Galactic (SPCE) Güney New Mexico üzerindeki uzay gemisinin ikinci başarılı uçuşunu gerçekleştirdi ve pilotlar gemiyi ilk uçuştan daha yüksek hızlarda uçurmayı başardı.

Perşembe kapanışında bu yıl 40%'ın üzerinde düşüş yaşayan Gap (GPS) hisseleri, perakendeci Yeezy’le beraber giyim hattı oluşturmak için rapçi ve moda tasarımcısı Kanye West ile ortaklık açıklaması sonrası Cuma günü piyasa açılışı öncesinde yaklaşık 16% yükseldi.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, ABD’de de COVID-19 vaka sayısında görülen artış ve bu durumun ekonomiler üzerindeki baskıyı tekrardan artıracağı beklentileri ile birlikte günü karışık bir seyir ile kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.20% artı, DAX30 0.73%, CAC40 0.18% eksi ile kapattı.

Volkswagen (VOW3), modüler itme platformunda (MEB) üretilen ilk model olan ID.3 akülü elektrikli aracı (BEV) için sipariş almaya başladı. Şirketin MEB kullanarak 2028 yılına kadar toplamda 15 Milyon BEV üretmeyi ve yaklaşık 6 Milyar avro geliştirme maliyetini telafi etmesi bekleniyor.

Engie (ENGI)) yönetim kurulu başkanı Jean-Pierre Clamadieu Pazartesi günü BFM Business televizyonunda ekonomik faaliyetlerin yanı sıra, güç ve gaz tüketiminde de artışın olduğunu söyledi. Ayrıca hükümetin, kriz sırasında fosil yakıtlardaki düşüşün sunduğu fırsatla beraber biyogaz sübvansiyonu değerlendirmede bulunması gerektiğini açıklamalarına ekledi.

Evden çalışmaya bağlı olarak takım elbise talebinin azalacağı beklentisi nedeniyle Bank of America, Hugo Boss (BOSS) hisse görünümünü “nötr”den “piyasa altı getiri”ye çekti ve hissenin fiyat hedefini ise 30 avrodan 20 avroya düşürdü.

Fransa ve Hollanda hükümetlerinin havayolları için 3,81 Milyar USD (3,4 Milyar euro) yardım paketi üzerinde anlaşmaya varmasının ardından Air France-KLM (AF) hisseleri 5% arttı. Haber etkisi ile yükselen hisse 3,4% düşüşle günü tamamladı.

Avusturya merkezli sensör üreticisi AMS (AMS.VI) hisseleri, Osram’ın (OSRn.DE) devralınması konusunda piyasa manipülasyonu yapılmadığı ve Avusturya’da şirkete karşı herhangi bir soruşturma açılmadığı açıklamasıyla birlikte 5,7% yükseldi. 

WPP ve Publicis Groupe (PUBP) dahil olmak üzere reklam ajansları, daha fazla şirketin Facebook'un artan boykotu karşısında sosyal medya harcamalarını askıya alma sözü verdi.

Novo Nordisk (NOVOb), Japon Sağlık Bakanlığı'nın tip 2 diyabetli yetişkinlerin tedavisi için Rybelsus'u onayladığını söyledi. Novo geri ödeme müzakerelerine başlayacak ve daha sonra Japonya'da Rybelsus'un satışını başlatmayı bekleyecek.

Nike Inc (NKE.N)’ın beklenenden daha kötü bir çeyreklik performans açıklamasının ardından, Adidas (ADSGn.DE) hisseleri benzer performans kaygıları ile 2,1% geriledi.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

PG&E Corporation (PCG)

9.13

-6.17%

Inovio Pharmaceuticals (INO)

29.98

-4.06%

The Gap (GPS)

12.07

18.80%

Ford Motor Company (F)

5.91

-1.99%

Bank of America (BAC)

23.15

-6.35%

 

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

CoreLogic (CLGX)

67.95

28.38%

China International (CNICF)

1.8

22.45%

The Gap (GPS)

12.07

18.80%

SYNNEX Corporation (SNX)

116.48

14.56%

CytoDyn (CYDY)

6.93

12.68%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Viela Bio, Inc. (VIE)

42.54

-20.26%

Vir Biotechnology (VIR)

38.83

-13.88%

Ovintiv (OVV)

8.85

-11.14%

Huntington Bancshares (HBAN)

8.8

-11.02%

Nikola Corporation (NKLA)

63.55

-10.62%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top