26 Mart 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD Senatosu korona virüsüne karşı 2 trilyon dolarlIk ekonomi destek paketini Beyaz Saray’a iletti. Ekonomi destek paketinin Cuma günü beyaz saray tarafından resmi imzaların atılması bekleniyor. Öte yandan piyasalarda artan iyimserlik havası dün de devam etti. Endekslerdeki yükseliş sonrası kazanımlar Şubat ayı kapanış seviyesine kadar yükseldi.  DOW günü 2% ve SP500 1.1% yükselişle kapatırken, Nasdaq ise yatay kapattı.

Senato’nun Beyaz Saraya’a sunduğu ve sadece resmi imzalara kalan 2 milyar dolarlık ekonomi destek paket Boeing (BA) hisselerinde sert alımlara neden oldu. Haber sonrası hisseler 32% yükselirken, böylelikle 1974’den bu yana en büyük sıçramasını kaydetmiş oldu. Hisse fiyatları son 1 hafta içinde 74% yükseldi.

RBC Capital TJX Companies (TJX) hisseleri için “SEKTÖRE PARALEL” getiri olan görüşünü “SEKTÖR ÜSTÜ GETİRİ” olarak yukarı yönlü revize etmesinin ardından hisse fiyatları dünü 10% yükselişle kapattı.

Nike (NKE) üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde satış kaydederek günü 11% yükselişle kapattı. 9.8 milyar dolar beklentisine karşılık 10.1 milyar dolar ciro elde etti.

Norwegian Cruise Line (NCLH), Royal Caribben (RCL) ve Carnival (CCL) yükselişlerine dün de devam etti. • Norwegian Cruise Line 23%, Royal Caribben 16% ve Carnival 7%’nin üzerinde yükselişle günü sonlandırdı.

Target (T) 2020 satış beklentisini aşağı yönlü revize etmesinin ardından hisseleri 6%’nın üzerinde kayıpla kapattı. Şirketin CEO’su Brian Cornell çalışmalarında önceliği ürün tedarik zincirine ve operasyonel işlemlere verdiklerini açıkladı.

Deutsche Bank Apple (AAPL) hisseleri için “TUT” olan görüşünü “AL” olarak yukarı yönlü revize etti.

American Airlines (AAL), Delta Air Lines (DAL) ve United Airlines (UAL) hisseleri 2 milyar dolarlık destek paketinin açıklanmasının ardından günü sırasıyla 13%, 14% ve 11% yükselişle kapattı.

Hedge fon yöneticisi Bill Ackman’ın yatırımcılarına gönderdiği mektupta karlarının bir kısmını Hilton (HLT) ve Marriot (MAR) hisseleri alarak değerlendireceklerini açıklamasının ardından günü sırasıyla 10% ve 6.4% yükselişle kapattı.


Avrupa Piyasaları

ABD’nin teşvik paketleri açıklayacağını açıklamasıyla başlayan iyimser hava dün de yeni açıklanan tahvil alım programıyla devam etti. Avrupa piyasalar parasal genişleme hamlelerinin ardından dünü de sert yükselişle kapattı. FTSE100 4.45%, CAC40 4.47% ve DAX30 1.79% yükselişle günü sonlandırdı.

Havaalanı ve tren istasyonu hizmet sağlayıcısı SSP Group (SSPG) 200 milyon pounda kadar hisse satım programı açıkladı. Gelen sıcak paranın korona virüsünden kaynaklı duran gelirlere karşı sermayede tutulacağı açıklandı.

Önde gelen 2 ev malzemesi tedarikçisinden Persimmon (PSN) tüm satışları bir süre durdurup, mağazaları kapatma kararı aldı. Bellway (BWY) ise dağıtılacak temettüleri iptal ettiğini açıkladı.

Pest kontrolü ve yıkama odaları sağlayıcısı Rentokil Initial (RTO) geçtiğimiz ay beklentilerin üzerinde olumsuz etkilendiklerini açıkladı. Şirket ayrıca 2020 yıl sonu beklentilerini geri çekerken, dağıtılacak temettüleri de askıya aldı.

Öğrenci yurdu işletmecisi Unite Group (UTG) 2019 yılı son temettü ödemesini iptal ettiğini açıklayarak 124 milyon pounluk bir nakdi sermayesinde tutmuş oldu.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Bank of America Corp.(BAC)

21.03

16.32%

Ford Motor Company(F)

4.95

23.44%

General Electric Company(GE)

7.01

14.73%

Advanced Micro Devices(AMD)

46.22

11.00%

American Airlines Group(AAL)

13.92

35.80%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Mapfre, S.A.(MPFRF)

2.03

93.33%

Air Lease Corporation(AL)

22.4

45.36%

Carvana Co.(CVNA)

51.21

43.04%

Wayfair Inc.(W)

43.48

42.84%

Norwegian Cruise Line(NCLH)

13.75

42.19%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

MFA Financial(mfo)

4.5

-73.53%

Grupo Financiero Inbursa(gpfof)

0.5829

-26.22%

PT Hanjaya Mandala (PHJMF)

0.077

-23.00%

Zoom Video Comm.(ZM)

135.18

-15.28%

Henderson Land(HLDVF)

3.54

-15.11%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top