26 Haziran 2020 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, bankaların yatırımlarına yönelik yeni düzenleme yapılacağı yönündeki haberlerin ardından banka hisselerinde yaşanan yükselişin eşliğinde günü pozitif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, DOW30 sırası ile 1.10%, 1.09%, 1,18% artı ile günü tamamladı. 

Danışmanlık firması Accenture (ACN) hisse başına çeyreklik kârı piyasa beklentisinin 0,05 dolar üzerinde, 1,90 dolar olarak açıklandı. Şirketin çeyreklik geliri de Wall Street tahminlerin üzerinde gerçekleşti fakat bir önceki seneye göre gelirler 1% oranında düştü.

Olive Garden restoran zincirinin de sahibi olan Darden Restaurants (DRI) son çeyrekte hisse başına 1,24 dolar zarar ederek, piyasa beklentisi olan 1,65 dolarlık zarardan daha iyi performans gösterdi. Gelirler ise beklentilere paralel gerçekleşirken cari çeyrekte restoran satışlarının 33,2% oranında düştüğü açıklandı.

Finansal bilgi sağlayıcısı FactSet (FDS) hisse başına çeyreklik kârını konsensüs beklenti olan 2,43 doların üzerinde, 2,86 dolar olarak açıkladı. Gelirleri de beklentilere yakın gerçekleşen şirketin yaptığı açıklamada zorlu koşullara rağmen güçlü bir dönem geçirdiklerini bildirdi.

Baharat ve sos üreticisi McCormick (MKC) hisse başına 1,47 çeyreklik kâr açıklayarak, analist beklentilerinden 0,31 dolar daha iyi performans gösterdi. Gelir de salgına bağlı evde yemek pişiren tüketici sayısındaki artış ile tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Eczane zinciri Rite Aid (RAD) hisse başına çeyreklik zararı piyasa beklentisi olan 0,38 doların altında, 0,04 dolar olarak açıkladı. Satışlardaki 6,6% artış, şirket gelirlerinde beklenenden daha fazla artışa neden oldu. Bununla birlikte şirket pandeminin oluşturduğu belirsizlik nedeniyle önceden yapmış olduğu yıllık tahminleri geri çekti.

UBS yatırım şirketi Blackstone (BX)’in hisse görünümünü nakit akışlarının güçlü yapısı ve büyümenin bir sonraki ayağı olan açık kanallar nedeniyle “al” olarak güncelledi.

Ev-inşaat şirketi KB Home (KBH) hisse başına çeyreklik kârı beklentilerin 0,06 dolar üzerinde, 0,55 dolar olarak açıkladı. Gelir ayağında Wall Street tahminlerini ıskalayan şirketin çeyrek boyunca satışları 11%, teslimatları 10% ve net siparişleri 57% düştü.

Alphabet (GOOGL)’nin Google birimi Avustralya, Brezilya ve Almanya'daki bazı yayıncılara belirli içerikler için ödeme yapmayı kabul etti ve başka yayıncılarla da benzer anlaşmalar imzalamayı beklediğini söyledi.

Walt Disney (DIS) Kaliforniya'daki tesisinin 17 Temmuz’daki açılışını devlet yetkililerinden bekledikleri yönergeler nedeniyle tekrardan erteledi. Ayrıca Wall Street Journal Disney'in sinema salonlarının yeniden açılmasını çevreleyen belirsizlik nedeniyle 24 Temmuz'da “Mulan” filminin planlanan yayınını ertelemeyi düşündüğünü bildirdi.

Tesla (TSLA) Kaliforniya'nın Fremont kentinde “küçük ölçekli” bir araştırma ve üretim tesisi kurmayı planlıyor.

Baird Equity dijital reklam pazarında beklenen geri dönüşe dayanarak Facebook (FB)’nin hisse hedef fiyatını 240 dolardan 300 dolara çıkardı.

BlackBerry (BB) hisse başına çeyreklik kârı 0,02 dolar açıklayarak, konsensüs beklenti olan 0,02 dolar zarardan daha iyi performans gösterdi. Yazılım üreticisinin geliri tahminlerle uyumluydu, ancak otomotiv yazılımına olan talep Kovid-19 salgını nedeniyle daraldı.

Ally Financial (ALLY) tüketici kredisi hizmeti veren CardWorks’ün satın alımını durdurdu. Kovid-19 salgınının küresel ekonomi üzerindeki etkisi nedeniyle 2,65 Milyar dolarlık anlaşma karşılıklı anlaşma ile iptal edildi.

İlaç üreticisi AbbVie (ABBV), özellikle enflamatuar ve otoimmün hastalıklara odaklanan Japon ilaç şirketi Sosei Group ile bir ilaç araştırması üzerinde ortaklık imzaladı.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, küresel ekonomilerde toparlanma beklentilerinin artması ile birlikte günü pozitif bir şekilde kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.38%, DAX30 0.69% ve CAC40 0.97% artı ile kapattı.

Unilever NV (UNA) - Jefferies India Pvt, Hindustan Unilever Ltd.'in melanin baskılayıcı yüz kremi Fair&Lovely'i yeniden adlandırma kararı, bu segmentteki kâr marjında kısa vadeli risk oluşturabileceğini ve tüketicileri kazanmak için büyük bir medya kampanyasına ihtiyaç duyacağını söyledi. Şirket sadece bu üründen Hindistan’da yıllık 500 Milyon dolardan fazla gelir elde etmekte.

Citi, Tesco Plc (TSCO)’nun satış tarafında güçlü bir ilk çeyrek geçirdiğini ve süper market zincirinin sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen iyi bir performans gösterdiğini açıkladı. Şirketin faiz, vergi ve amortisman öncesi kârının beklentileri karşıladığı bilgisi de yapılan açıklamalar arasındaydı.

Norwegian Air Shuttle ASA (NAS) - Havacılık haberleri web sitesi Lentoposti'de yayınlanan bir rapora göre, Norveç uçuş ekibi ve pilotları istihdam eden OSM Aviation Finland ve Norwegian Air Resources Finland’ın iflas başvurusunda bulunduğu açıklandı.

Havayolu trafiğinde ve uçak teslimatlarında öngörülenden daha uzun süren iyileşmeler bekleyen Sanford S. Bernstein Ltd., Airbus (AIR)’in hisse görünümünü “piyasa altı getiri” olarak güncelledi.

Korona salgınının gelecekteki nihai pazarlar üzerindeki beklenen etkisinin Kongsberg Automotive (KOA) varlıkları üzerinde değer düşüklüğü yaratması beklenmekte. Mevcut varsayımlar göz önüne alındığında, şirketin ikinci çeyrekte 75-100 Milyon avro aralığında bir değer düşüklüğü yaşayacağı tahmin ediliyor.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Inovio Pharmaceuticals (INO)

31.25

30.92%

American Airlines Group (AAL)

13.17

1.00%

General Electric Company (GE)

6.68

2.30%

Ford Motor Company (F)

6.03

1.34%

United Airlines Holdings (UAL)

34.69

4.90%

 

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Inovio Pharmaceuticals (INO)

31.25

30.92%

CytoDyn (CYDY)

6.15

23.25%

Vroom (VRM)

57.54

20.65%

Farfetch Limited (FTCH)

17.75

19.37%

Dada Nexus Limited (DADA)

24.59

17.66%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

UniQure N.V. (QURE)

49.22

-21.76%

Tenaga Nasional (TNABY)

11.08

-14.11%

PT Bank Rakyat (BKRKF)

0.2065

-13.96%

Ams AG (AMSSY)

7.5

-12.69%

Royal Mail  (ROYMY)

3.92

-12.50%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz. 
Back to Top