25 Eylül 2020 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, ABD Hazine Bakanı’nın yapmış olduğu açıklamada Kovid-19 teşvik paketine ilişkin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı ile tekrardan anlaşmaya vardıklarını açıklaması ile günü pozitif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.30%, 0.37% ve 0.20% artı ile günü tamamladı.

Accenture (ACN), çeyreklik kârını Wall Street tahminlerinin 0.03 dolar altında, hisse başına 1.70 dolar olarak açıkladı ve gelir ise tahminlere paralel geldi. Şirket, müşterilerin Kovid-19 salgınıyla ilişkili daha az harcama yapması nedeniyle beklenenden daha zayıf bir cari çeyrek gelir tahmini verdi.

E.W. Scripps (SSP), özel televizyon ağı operatörü ION Media'yı 2.65 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Anlaşma, Warren Buffett’in Berkshire Hathaway (BRK.B) tarafından destekleniyor ve Berkshire, satın alımın finansmanına yardımcı olmak için Scripps'e 600 milyon dolarlık öz sermaye yatırımı yapıyor.

BlackBerry (BB), çeyreklik kazancını tahminlerin 0.09 dolar üzerinde hisse başına 0.11 dolar olarak açıkladı. Gelir de güvenlik ve araç yazılımına yönelik güçlü talep nedeniyle beklentilerin üzerinde geldi.

İkinci el araç perakendecisi CarMax (KMX) son çeyrekte konsensüs tahmin olan 1.08 doların üzerinde, hisse başına 1.79 dolar olarak kazanç açıkladı. Gelir de analistlerin tahminlerinin üstündeydi. Şirketin araç satışları %3.9, mağaza satışları %1.2 ve finansman kârı %29 arttı.

Olive Garden ve diğer restoran zincirlerinin sahibi Darden Restaurants (DRI) son çeyrekte konsensüs tahminin 0.05 dolar üzerinde, hisse başına 0.28 dolar kazanç açıkladı. Gelir, çeyrek boyunca önceki yıl seviyelerinin yaklaşık %82'si olan satışlarla, Wall Street tahminlerinin çok az altında kaldı.

Finansal bilgi ve hizmet sağlayıcı FactSet (FDS) son çeyrekte tahminlerin 0.34 dolar üzerinde, hisse başına 2.88 dolar kazanç açıkladı ve şirket geliri de tahminlerin üzerinde geldi. Şirket, hisse başına 10.84 dolarlık bir konsensüs tahminine kıyasla, 2021 mali yılında hisse başına 10.75 ila 11.15 dolar arasında düzeltilmiş kazanç beklediğini söyledi.

Eczane zinciri Rite Aid (RAD) çeyreklik kârını analistlerin ortalama beklentisinin 0.01 dolar altında, hisse başına 0.25 dolar olarak açıkladı. Gelir de hem perakende eczane hem de eczane hizmetleri segmentlerinde güçlenmeyle tahminlerin üzerinde geldi.

Bloomberg raporuna göre, sağlık sigortası şirketi UnitedHealth (UNH) çevrimiçi eczane girişimi DivvyDose'u satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Konuya aşina olan kişilere göre önerilen anlaşmanın yaklaşık 300 milyon dolar değerinde olduğu söylenmekte.

Hindenburg Research firmasının başkanı Nathan Anderson, The Wall Street Journal'a elektrikli kamyon üreticisi Nikola (NKLA) hakkında daha fazla kötü haberin ortaya çıkacağını söyledi. Hindenburg, Nikola'nın raporu "yanlış ve yanıltıcı" olarak nitelendirmesine rağmen, şirketteki bir dizi uygunsuzluk hakkında bir rapor yayınladı.

Dollar Tree (DLTR), salgın nedeniyle Mart ayında askıya aldıktan sonra hisse senedi geri alım programına devam ediyor. İndirim perakendecisi, bu program kapsamında kalan yaklaşık 800 milyon dolarlık geri alım yetkisine sahip.

H.B. Fuller (FUL) çeyreklik kazancını beklentilerin 0.06 dolar üzerinde hisse başına 0.76 dolar olarak açıkladı ve yapıştırıcı üreticisinin geliri de tahminleri aştı. Şirket, mevcut çeyrek gelirinin bir yıl öncesine göre sabit kalmasını beklemesine rağmen, salgın sırasında iyi performans gösterdiğini söyledi.

Jefferies Financial (JEF) üçüncü çeyrekte konsensüs beklentinin 0.34 dolar üzerinde hisse başına 1.07 dolar kazanç açıkladı. Yatırım şirketi, rekor yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi gelirinin de yardımıyla en yüksek gelir tahminlerine ulaştı.

UBS, Goldman Sachs (GS) hisse görünümünü mevcut ortamda iyi sonuçlar ürettiğini ve seçimle ilgili oynaklıktan daha fazla yararlanabileceğini söyleyerek “nötr”den “al”a yükseltti.

Stifel, FedEx (FDX) hisse görünümünü talep seviyelerinde başlangıçta beklenenden çok daha hızlı büyüme dahil olmak üzere, salgınla ilgili değişikliklerden faydalandığını söyleyerek “tut”dan “al”a yükseltti.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, kıta bölgesinde yeni bir teşvik paketine sıcak bakılmadığının açıklanması ve Kovid-19 pandemisinin ikinci dalgasının vaka sayılarında ani artışa neden olması nedeniyle günü negatif bir şekilde kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 1.30%, DAX30 0.29% ve CAC40 0.83% eksi ile tamamladı.

Societe Generale, Cegedim (CGM) hisse görünümünü “tut”dan “al”a yükseltti ve hisse hedef fiyatını 32 avro seviyesine güncelleyerek son kapanış fiyatına ek %40 getiriye işaret etti. Hisse için yapılan ortalama hedef fiyat 31.50 avro olurken, hedef fiyat aralığı 28 ila 34 avro arasında değişmekte.

Electrolux (ELUXb) yönetim kuruludan yapılan açıklamaya göre 2019 mali yılı için hisse başına 7 SEK temettü teklif etmeye karar verdi. Şirket, pandemiyle ilgili olarak başlangıçta görülen olumsuz etkinin, nakit akışında güçlü bir iyileşme de dahil olmak üzere işletme kârında büyük ölçüde artış bekliyor.

Fransız enerji şirketi TOTAL SE (FP) yaptığı açıklamada, şirketin Madrid ve Endülüs yakınlarında 3.3 GW'lık güneş enerjisi projeleri geliştirmek için İspanyol Ignis ile anlaştığını söyledi. İlk projelerin 2022'de başlaması planlanıyor ve tüm projenin 2025'e kadar faaliyete geçmesi hedefleniyor. Şirket, finansal şartlar üzerinde ayrıntıya girmeden, projeler geliştikçe Ignis'e ücret ödeyeceğini belirtti.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple Inc. (AAPL)

108.22

1.03%

Tesla, Inc. (TSLA)

387.79

1.95%

General Electric Company (GE)

6.06

-0.82%

Vale S.A. (VALE)

10.70

0.47%

NIO Limited (NIO)

17.85

-0.61%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Exact Sciences Corp. (EXAS)

94.31

26.85%

Grupo Financiero G. (GGAL)

7.63

11.22%

Darden Restaurants, Inc. (DRI)

97.31

8.12%

Scientific Games Corp. (SGMS)

32.78

7.65%

Kinross Gold Corporation (KGC)

8.84

7.54%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Banco de Sabadell (BNDSF)

0.35

-28.57%

CarMax, Inc. (KMX)

94.28

-11.00%

Churchill Downs Incorp. (CHDN)

148.42

-9.74%

Nikola Corporation (NKLA)

19.10

-9.69%

Vaxcyte, Inc. (PCVX)

50.53

-8.79%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top