24 Eylül 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, Çin emlak piyasasındaki krizle ilgili korkuların bir miktar hafiflemesi ve ABD Merkez Bankası’nın mevcut parasal teşviki biraz daha devam ettirme açıklamasının ikinci gününde yükseldi. S&P500, Dow Jones, Nasdaq sırası ile %1.21, %1.48 ve %1.04 artı ile günü tamamladı.

Accenture (ACN) Accenture hisseleri, beklenenden daha iyi kazançlar bildirdikten sonra %2.49 yükseldi. Şirket ayrıca temettü ve geri alım hedefini de artırdı.

Roku (ROKU) hisseleri, Guggenheim'ın hisse senetlerini “nötr” seviyesinden “al” seviyesine yükseltmesinin ardından %3 yükseldi. Wall Street Roku'ya 395 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi ve bu da son kapanış fiyatına ek yaklaşık %18 getiri potansiyeli anlamına geliyor.

Biogen (BIIB) Needham'ın Çarşamba günü müşterilerine verdiği bir notta, şirketin tartışmalı Alzheimer ilacı Aduhelm'in şirket için uzun vadede büyük bir gelir sağlayacağını söylemesi, Needham'ın hisse tavsiyesini satın alma derecesi ile kapsamaya başlamasının ardından %1.34 yükseldi.

Darden Restaurants (DRI) 1.64 dolar tahminin üzerinde hisse başına 1.76 dolar kazanç açıkladı. Restoran şirketi ayrıca aynı mağaza satışlarının %47.5 artarak tahminlerin üzerinde olduğunu bildirdi.

BlackBerry (BB), %65'lik düzeltilmiş brüt kâr marjı ile beklenenden daha iyi çeyreklik kazanç bildirdi. Şirket, Refinitiv’in 0.07 dolar zarar beklentisine kıyasla hisse başına 0.06 dolar zarar açıkladı. Gelir, 164 milyon dolarlık tahminleri aşarak 175 milyon dolar geldi.

Yazılım şirketi Salesforce (CRM) tam yıl 2022 gelir hedefini 26.25 ila 26.35 milyar dolar aralığına yükseltti. Bu aralık, şirketin önceki 26.2 ila 26.3 milyar dolar arasındaki gelir tahmininden daha yüksek oldu.

Ev inşaatçısı KB Home (KBH) 1.47 milyar dolarlık gelir üzerinden 1.60 dolar çeyreklik kazanç bildirdi. Refinitiv'e göre Wall Street, 1.57 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1.62 dolar kazanç bekliyordu.

Morgan Stanley büyük potansiyel olduğunu söyleyerek, hava taksisi girişimi Joby Aviation (JOBY) hisselerinin görünümünü “ağırlığı arttır” olarak derecelendirdi.

•  Carnival Cruise Line (CCL), Ekim ayı sonuna kadar %50 filo kapasitesine geri dönme yolunda olduğunu ve gelecek yılın başında daha önce belirtilen %65 hedefine yakın olduğunu duyurdu.

Jefferies, Liberty Global (LBTY) hisselerinin görünümünü “tut” seviyesinden “al” seviyesine çıkardı. Yatırım firması bir notta Liberty için önümüzdeki üç yıl içinde nakit akışında önemli bir artış beklediğini söyledi.

Elektrikli otomobil üreticisi Fisker (FSR) hissesi, Tudor Pickering'in hisse başına 19 dolarlık bir satın alma derecesi ile hisseyi kapsamaya başlamasının ardından %6'nın üzerinde yükseldi. Yatırım firması, derecelendirmesinin üretim ve satış varsayımlarına, ortaklıklara ve gelişimsel dönüm noktalarındaki zaman çizelgesi hedeflerini karşılamaya dayandığını söyledi.

Dünya çapında sigorta şirketlerine, varlık yöneticilerine ve büyük şirketlere yatırım yönetimi ve raporlama yazılımı sağlayan Clearwater Analytics Holdings (CWAN) 30 milyon hisseyi 14 ila 16 dolar fiyat aralığıyla bugün halka arz ederek, piyasadan yaklaşık 552 milyon dolar fon toplamayı hedefliyor. Boise, Idaho merkezli Clearwater, yatırım muhasebesini ve analizini basitleştirmek amacıyla bir SaaS platformu geliştirmek üzere kuruldu. Yönetime, Eylül 2016'dan beri firmada çalışan ve daha önce bir yatırım ortaklığı olan Solmark'ın CEO'su ve İcra Kurulu Başkanı Sandeep Sahai başkanlık ediyor. Şirketin başlıca rekabet içinde olduğu veya diğer endüstri katılımcıları SS&C, SAP, BlackRock gibi kurumlardır.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, yatırımcıların İngiltere Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası'nın son politika kararlarına tepki vermesiyle Perşembe günü karışık bir seyirle kapandı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 %0.07 eksi, DAX30 %0.88, ve CAC40 %0.98 artı ile günü tamamladı.

•  Daimler AG (DAI), kendi bölgesinde elektrikli Mercedes-Benz otomobillerinin tedarikini güvence altına almak için toplamda 7 milyar avrodan (8.2 milyar dolar) fazlaya mal olacak bir Avrupa pil girişiminde Stellantis NV ve TotalEnergies SE ile birlikte çalışacak. Dünyanın en büyük lüks otomobil üreticisi, on yılın sonuna kadar Avrupa'da en az 120 gigawatt saat kapasite oluşturmak için öz sermaye, borç ve sübvansiyonlarla finanse edilecek akü üreticisi Automotive Cells Company'de %33 hisseye sahip olacak. ACC ayrıca daha önce Stellantis'in Fransız rakibi Renault SA ile bir ortaklık hakkında görüştü.

•  Alman gıda dağıtım şirketi Delivery Hero SE (DHER), konuya aşina olan kişilere göre, 1 milyar dolarlık finansman turunun bir parçası olarak market girişimi Gorillas Technologies GmbH'ye yatırım yapmayı planlıyor. Gorillas, insanların koronavirüs pandemisi sırasında evde alışverişe daha fazla zaman ayırmasıyla geçtiğimiz yıl ivme kazanan bir grup hızlı market teslimat hizmeti arasında yer alıyor. Şirket, kentsel lojistik merkezlerinden teslim edilen taze ürünleri ve diğer ürünleri 10 dakika içinde müşterilerinin kapılarına kadar satıyor.

Tesco Plc (TSCO) yaptığı açıklamaya göre, sattığı ürünler ve tedarik zincirleri tarafından üretilenler de dahil olmak üzere, değer zincirinde 2050 yılına kadar net sıfır emisyonu taahhüt ediyor. Ayrıca kendi operasyonları için şirket grubu çapında yeni bir net sıfır hedefi olan 2035'i de duyurdu.

Bryan Garnier & Co., Alten SA (ATE) hisselerinin görünümünü “al” derecesiyle korudu ve hisse hedef fiyatını 132 avrodan 175 avroya çıkararak son kapanış fiyatına ek %30 getiri potansiyeline işaret etti. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ise 141.62 avro gözükmekte.

 

 

 

 

 

 

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Ford Motor Company (F)

13.71

3.63%

Apple Inc. (AAPL)

146.83

0.67%

Palantir Technologies (PLTR)

28.77

4.89%

American Airlines Group (AAL)

20.90

1.85%

Bank of America Corp. (BAC)

41.69

3.86%

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Cassava Sciences, Inc. (SAVA)

60.12

14.93%

QuantumScape Corp. (QS)

27.05

14.57%

Angi Inc. (ANGI)

13.84

13.54%

Enovix Corporation (ENVX)

19.99

13.00%

Traeger, Inc. (COOK)

23.09

11.87%

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Arqit Quantum Inc. (ARQQ)

28.00

-21.35%

Spire Global, Inc. (SPIR)

14.68

-20.43%

IronNet, Inc. (IRNT)

23.79

-19.11%

Altice USA, Inc. (ATUS)

22.06

-12.67%

PTC Therapeutics, Inc. (PTCT)

39.48

-9.90%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Back to Top