24 Eylül 2020 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yapmış olduğu konuşmada Kovid-19 pandemisi ile ekonomik açıdan yapılan mücadelenin başarılı olduğu fakat pandemiyle mücadelede daha fazla para harcanması gerekebileceğini belirtmesi üzerine günü negatif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 2.37%, 3.02% ve 1,92% eksi ile günü tamamladı.

Nike (NKE) çeyreklik kazancını konsensüs beklenti olan 0,47 dolar seviyesini ikiye katlayarak, hisse başına 0,95 dolar olarak açıkladı. Çevrimiçi satışların %82 oranında artmasıyla atletik giyim ve ayakkabı üreticisinin toplam geliri tahminlerin üzerine çıktı.

Gıda üreticisi General Mills (GIS) son çeyrekte 0,13 dolar olan piyasa tahmininin üzerinde, hisse başına 1 dolar kazanç açıkladı. Gelir de Kovid-19 salgını nedeniyle evde paketlenmiş gıdalara olan talebin yüksek kalması nedeniyle tahminleri aştı. Şirket ayrıca üç aylık temettü oranını hisse başına 0,51 dolar olarak %4 artırdığını açıkladı.

Johnson & Johnson’ın (JNJ) Kovid-19 aşı adayı, geç aşama testlerine girerek, onu Moderna (MRNA), Pfizer (PFE) ve AstraZeneca (AZN)'dan sonra Beyaz Saray’ın “Operation Warp Speed” programı tarafından desteklenen dördüncü şirketi haline getirdi.

Gores Holding (GHIV), ipotek şirketi United Wholesale Mortgage ile birleşecek ve şirketi halka açacak. Anlaşma, United Wholesale'i SPAC ile ilgili bir işlem için rekor bir yüksek seviye olan 16,1 milyar dolar değerine tekabül ediyor.

KB Home (KBH) çeyreklik kârını beklentilerin 0,30 dolar üzerinde hisse başına 0,83 dolar olarak açıkladı ve ev inşaatçısının geliri de Wall Street tahminlerinin üzerinde geldi. Salgın nedeniyle ev talebinin artırmasıyla yeni siparişler bir yıl öncesine göre %27 arttı.

Stitch Fix (SFIX) son çeyrekte 0,16 dolar olan zarar beklentisinin üzerinde, hisse başına 0,44 dolar zarar açıkladı. Çevrimiçi giyim şirketinin geliri, bir önceki yıla göre aktif müşterilerdeki %9'luk bir artış nedeniyle tahminleri geride bıraktı.

Shopify (SHOP), e-ticaret platformunu kullanan 200'den az satıcıyı etkilediğini söylediği bir veri ihlalini açıkladı. Şirket, ihlalin şu anda işten atılan iki çalışanın işlem kayıtlarını alma girişimi olduğunu ve şu ana kadar herhangi bir amaç için kullanılan verilere ilişkin bir kanıt bulamadığını söyledi.

Reuters’a göre Cubic Corp. (CUB), Elliott Management ve satın alım hizmeti veren Veritas Capital'den miktarı açıklanmayan bir devralma teklifi aldı. Teklif, savunma ve ulaştırma teknolojisi sağlayıcısı ile haftalarca süren özel görüşmelerin ardından geldi.

Baird, Tesla’nın (TSLA) "Pil Günü"nde duyurulan ilerlemelerin etkileyici olmasına rağmen hisse senedinin mevcut fiyatının zaten şirketin potansiyelini yansıttığını söyledi.Bununla birlikte, Deutsche Bank, şirketinin hisse görünümünü “tut”dan “al”a yükseltti ve "Pil Günü" sunumunun şirketin teknolojisi için etkileyici bir izlenim sergilediğini söyleyerek Baird’in aksine karşıt bir görüş bildirdi.

Bloomberg raporuna göre 3M (MMM), gıda güvenliği işinin satışını araştırıyor. Konu hakkında bilgisi olan kişilere göre, birimin satış değeri 3,5 milyar dolar seviyesine ulaşabilir.

Walmart (WMT), çevrimiçi tatil alışverişinde önemli bir artış öngörerek 20,000'den fazla tatil sezonu çalışanını işe almayı planlıyor.

Çalışma Bakanlığı İdare Hukuku hakiminin kararına göre, Oracle (ORCL) kasıtlı tazminat ayrımcılığına girişmedi. İş yazılımı devi aleyhindeki davanın çözülmesi dört yıl sürdü ve iş yazılımı devi, davanın ilk etapta açılmaması gerektiğini söyledi.

Lululemon (LULU), Kovid-19 salgını nedeniyle durdurulan hisse senedi geri alım programına devam etti. Spor giyim üreticisinin geri alım programı 31 Ocak'ta sona erecek ve 263,6 milyon dolarlık daha alım yapacak.

Brezilya'daki sıvılaştırılmış doğal gaz çözümleri sağlayıcısı olan Hygo Energy Transition (HYGO), hisse başına 18 ila 21 dolar arasında bir tahmini teklif fiyatıyla 23,1 milyon adi hisse senedinin ilk halka arzını başlatıyor. ABD Enerji Bakanlığı'na göre dünya çapında doğal gazla çalışan 23 milyon araç var ve Brezilya, ulaşım için alternatif yakıt teknolojilerini benimseme konusunda uzun bir geçmişe sahip. Şirketin terminal ve gaz dağıtım operasyonlarıyla ilgili başlıca rakipleri arasında New Fortress Energy LLC ve Royal Dutch Shell PLC yer alırken, Brezilya'da enerji üretimi açısından başlıca rakipler ENEVA, ENGIE ve Gás Natural Açu- GNA'dır.

 

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, kıta ülkelerinin uzun süredir beklenilen veri akışlarının açıklanması ve bu durumun borsalar üzerindeki baskıyı azaltması ile günü pozitif bir şekilde kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 1.20%, DAX30 0.39% ve CAC40 0.62% artı ile tamamladı.

Oddo BHF, Suez SA (SEV) hisse görünümünü “al”dan “nötr”e düşürdü ve hisse hedef fiyatını 13 avro seviyesine güncelleyerek son kapanış fiyatına ek %13 getiri oranına işaret etti. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi 13.29 olurken, hedef fiyat aralığı 9 ila 16,50 avro arasında değişmekte.

•  Mail.ru Group Ltd. (MAIL) Ekim 2025 vadeli dönüştürülebilir tahvillere 400 milyon dolar yatırım yaparak, %1.625 faiz oranı ve referans fiyatın %42,5 üzerinde dönüştürme primi sunduğunu söyledi.

SIG Plc (SHI) yılın birinci yarısı için gelirini 840,1 milyon, düzeltilmiş gelirini ise 817,7 milyon sterlin olarak açıkladı. Koronavirüsün inşaat faaliyetlerini etkilemesi nedeniyle 53,7 milyon sterlin (68,24 milyon dolar) ilk yarıda zarar açıkladı, ancak yapı malzemeleri tedarikçisi 2020 gelirinin önceki tahminlerden biraz daha yüksek olacağını söyledi.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple Inc. (AAPL)

107.12

-4.19%

Tesla, Inc. (TSLA)

380.36

-10.34%

General Electric Company (GE)

6.11

-2.24%

Vale S.A. (VALE)

10.65

0.09%

NIO Limited (NIO)

17.96

-6.60%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

American Well Corp. (AMWL)

28.50

15.38%

NIKE, Inc. (NKE)

127.11

8.76%

Standard Life (SLFPF)

2.77

7.55%

Western Digital Corp. (WDC)

38.92

6.72%

Twitter, Inc. (TWTR)

45.33

6.08%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Nikola Corporation (NKLA)

21.15

-25.82%

Workhorse Group Inc. (WKHS)

22.47

-16.50%

Albemarle Corporation (ALB)

80.42

-15.56%

Stitch Fix, Inc. (SFIX)

26.51

-15.52%

Qurate Retail, Inc. (QRTEB)

8.22

-14.99%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.


Back to Top