23 Şubat 2021 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi Başkan Joe Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık kurtarma paketini onaylaması ve FOMC üyelerinin yapmış olduğu açıklamalarla birlikte günü karışık bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones, sırası ile 0.77%, 2.46% eksi ve 0,08% artı ile günü tamamladı.

Uydu TV sağlayıcısı Dish Networks (DISH) son çeyrek hisse başına konsensüs tahminlerine göre 0.75 dolar kar açıklaması beklenirken hisse başına 1.24 dolar kar açıkladı. Şirket gelirleri de tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca şirket son çeyrek 133 bin abone kaybettiğini açıkladı.

Boeing (BA), bir United Airlines (UAL) Boeing 777 jetinde motor arızalanması yaşanması sonrası şirket hisseleri değer kaybetti. ABD düzenleyicileri, United uçuşunda başarısız olan aynı Pratt & Whitney motorunu kullanarak jetlerin teftiş edilmesini emretti ve Boeing (BA), havayollarının denetimler tamamlanana kadar bu jetleri kullanmayı askıya almasını önerdi.

Cooper Tire (CTB), rakibi Goodyear Tire (GT) tarafından 2,8 milyar dolar nakit ve hisse senedi karşılığında satın alınmayı kabul ettiğini açıkladı ve şirket hisseleri açıklama sonrası değer kazandı. Anlaşma ile Cooper Tire hissedarları için hisse başına 54,36 dolar değerinde olması bekleniyor.

Özel amaçlı satın alma şirketi Starboard Value Acquisition (SVAC), veri merkezi şirketi Cyxtera Technologies ile varsayılan borç dahil 3,4 milyar dolarlık bir birleşme anlaşması yaptığını duyurdu.

Hayat sigortası şirketi Principal Financial (PFG) Bloomberg raporuna göre, aktivist yatırımcı Elliott Management, Principal Financial'da hisse aldı ve şirkette değişiklikler için baskı yapmayı planladığı idda edildi.

People’s United Financial (PBCT), M&T Bank (MTB) tarafından 7,6 milyar $ değerinde bir hisse senedi satış anlaşmasıyla satın alınmayı kabul etti. Birleşik ile bankanın varlıkları yaklaşık 200 milyar dolar olacağı açıklandı. Açıklama sonrası şirket hisseleri değer kazandı.

Kablo kanalı şirketi Discovery Communications (DISCA) son çeyrek hisse başına konsensüs tahminlerine göre 0.72 dolar kar açıklaması beklenirken hisse başına 0.76 dolar kar açıkladı. Şirket gelirleri de tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Şirket ay sonuna kadar 12 milyon aboneye sahip olabileceğini öngördüğünü açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri değer kazandı.

Tesla (TSLA) Wedbush analisti Dan Ives'in bir araştırma notuna göre bitcoin yatırımlarından yaklaşık 1 milyar dolar fon sağladı. Tesla'nın, 2020'nin tamamında elektrikli araç satmaktan daha fazlasını Bitcoin'den elde etmek için bir uğraş içinde olduğunu söyledi.

Emlak web sitesi operatörü Zillow (Z) resimleri ve videoları kat planlarına bağlayan bir "sanal tur" özelliğini kullanıma sundu. Şu anda 25 ABD bölgesinde mevcut olan bu özellik önceden kaydedilmiş video turlarına bir alternatif sunmaktadır şeklinde duyuruldu.

GameStop (GME) Reddit'in WallStreetBets forumunda ünlü olan Keith Gill'in video oyunu perakendecisindeki hissesini ikiye katlayarak 100.000 hisseye çıkardığı haberinin ardından şirket hisseleri, % 3,2 değer kazandı.

Lüks mal perakendecisi Tapestry (TPR) hisseleri için Credit Suisse "nötr" olan tavsiyesini “satın al" şekilde yükselttiğini açıkladı. Credit Suisse, el çantası kategorisinin Kovid-19 kaynaklı kısıtlamalar azaldıkça güçlü bir toparlanma için hazırlandığını söyledi. Açıklama sonrası şirket hisseleri %3.7 değer kazandı.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, enflasyon beklentilerin azalması ve özellikle teknoloji hisselerinde yaşanan kar satışları ile birlikte günü negatif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.18%, CAC40 0.11% ve DAX30 0.31% eksi ile günü tamamladı.

British Airways'in sahibi International Airlines Group (IAG) toplam likiditesini 2,45 milyar pound (3,4 milyar dolar) artırdığını açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %7.45 değer kazandı.

İtalyan ulaşım şirketi Atlantia (ATL) bu hafta otoyol ünitesi Autostrade için İtalya'daki % 88 hissesi için bağlayıcı bir teklif alacağı beklentisiyle % 4'ün üzerinde yükseldi.

Fransız otomobil parçaları üreticisi Faurecia (EO) 2020'de net zarar açıkladı. 2021 görünümüyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Haber sonrası şirket hisseleri %4’ün üzerinde değer kaybetti.

İsviçreli lojistik şirketi Kuehne & Nagel (KNIN) Asyalı rakip Apex International Corp'u özel sermaye şirketi MBK Partners'dan satın alacağını açıkladı.

  

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Sundial Growers (SNDL)

1.43

-6.54%

Petróleo Brasileiro (PBR)

7.94

-21.00%

Palantir Technologies (PLTR)

28.00

-3.45%

AMC Entertainment (AMC)

6.55

14.91%

Apple Inc. (AAPL)

126.00

-2.98%

 


 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

AMC Entertainment (AMC)

6.55

14.91%

American Airlines (AAL)

20.44

9.42%

Carnival Corporation (CCL)

25.97

5.61%

Tesoro Enterprises (TSNP)

1.13

5.61%

General Electric Company (GE)

12.50

3.99%

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Petróleo Brasileiro S.A. (PBR)

7.94

-21.00%

Itaú Unibanco Holding (ITUB)

4.65

-9.36%

Sundial Growers (SNDL)

1.43

-6.54%

Palantir Technologies (PLTR)

28.00

-3.45%

Apple Inc. (AAPL)

126.00

-2.98%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz

Back to Top