21 Nisan 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• Netflix (NFLX) hisseleri, Netflix'in son çeyrekte 200.000 abone kaybını bildirmesinin ardından %35 düştü. Netflix, düşüşün nedenleri arasında artan rekabet, şifre paylaşımı ve Ukrayna'daki durumu gösterdi. Haber, büyük Wall Street firmalarının notlarını düşürme dalgasına yol açtı.

• Disney (DIS) ve Paramount (PARA) hisseleri, Netflix'in on yıldan fazla bir süredir ilk kez abonelerinde bir kayıp bildirmesinin ardından %5,6 ve %8,6 düştü.

• M&T Bank (MTB) hisseleri, bankanın kazanç beklentilerini aşmasının ardından hisseleri %8,8 arttı. M&T Bank, Refinitiv tarafından anket yapılan analistlerin beklediği hisse başına 2,19 doların üzerinde olan hisse başına 2,73 dolar kazanç bildirdi.

• Procter & Gamble (PG) hisseleri, paketlenmiş tüketim malları şirketinin mali üçüncü çeyreği için beklenenden daha iyi sonuçlar açıklamasının ve tam yıl gelir hedefini artırmasının ardından %2,7 yükseldi.

• IBM (IBM) hisseleri, son çeyrekte gelir ve kazançları geride bıraktıktan sonra %7,1 arttı. Şirket, Refinitiv tahmininin 2 sent üzerinde, hisse başına 1,40 dolarlık düzeltilmiş üç aylık kar bildirdi. Gelir, Kyndryl'e yapılan satışların gelir artışını 5 puan artırmasıyla, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,7 arttı.

• Baker Hughes (BKR) hisseleri, Baker Hughes'un ilk çeyrek tahminlerini kaçırmasının ardından %3,8 düştü. Şirket, 4,84 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 15 sent düzeltilmiş kazanç bildirdi. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, hisse başına 20 sent ve 5,02 milyar dolar gelir bekliyorlardı. CEO Lorenzo Simonelli yaptığı açıklamada, sonuçların “çok değişken bir piyasa ortamında faaliyet gösterdiğini” yansıttığını söyledi.Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler


• Danone (BN), ASML (ASML) ve Heineken (HEIO) hisseleri, satış beklentilerini aştıktan sonra %5'ten fazla yükseldi.

• Rio Tinto (RIO), ilk çeyrek demir cevheri sevkiyatlarının beklenenden düşük olduğunu bildirdikten sonra yaklaşık %5 düştü. Anglo-Avustralya madencilik firması, artan enflasyon, Çin'deki Covid kilitlenmeleri ve Ukrayna savaşının görünümünü olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı.

• Credit Suisse (CSG) hisseleri, İsviçre bankasının yasal karşılıkları artırdıktan sonra rapor edilen ilk çeyrek kazançlarında bir kayıp beklediğini açıklamasının ardından %1,5 düştü.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.Back to Top