20 Kasım 2020 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, ilaç şirketi AstraZeneca’nın geliştirdiği aşı çalışmalarının pozitif bir şekilde ilerlediği ve 2.aşama denemelerinin de olumlu sonuçlar vermesi ve özellikle yaşlılar üzerinde güçlü bağışıklık etkisi yarattığı haberi ile birlikte günü pozitif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.39%, 0.87% ve 0,15% artı ile günü tamamladı.

Restaurant zinciri Jack In Box (JACK) son çeyrek hisse başına 1.14 dolar olan konsensüs tahminlerinin üzerinde hisse başına 1.61 dolar kar açıkladığını duyurdu. Şirket gelirleri de tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Ses ekipmanları üreticisi Sonos (SONO) son çeyrek hisse başına 0.15 dolar kar açıkladığını duyurdu. Doğrudan tüketiciye yönelik satış yapan şirketin satış rakamları ise %15 oranında artış gösterdi. Şirket yetkililerinden yapılan açıklamada Covid-19 salgını ile insanların evlerinde daha fazla zaman geçirmesine paralel olarak satış rakamlarının da arttığı belirtildi.

Yapay zeka şirketi Nuance Communications (NUAN) son çeyrek hisse başına 0.02 dolar beklentileri aşarak 0.03 dolar kar açıkladığını duyurdu. Şirket gelirleri de Wall Street tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

Yüksek çözünürlüklü kamera üreticisi GoPro (GPRO) üst düzey dönüştürülebilir tahvil satışları yoluyla piyasadan 100 milyon dolar toplamayı planladığını duyurdu.

İlaç üreticisi AstraZeneca (AZN), Oxford Üniversitesi ile geliştirilen Covid-19 aşı adayının yaşlı yetişkinlerde güçlü bir bağışıklık tepkisi ürettiğini açıkladı. Söz konusu bulguları doğrulamak için son aşama denemeleri yapılmaya devam ediyor.

Starbucks (SBUX), 14 Aralık tarihinden itibaren ABD’deki çalışanlarının ücretlerini en az 10% oranında artırmayı planlıyor. Kahve zinciri, yeni çalışanları çekmeye yardımcı olmak için ise başlangıç ücretini artıracak.

JOYY Inc. (YY), Muddy Waters'ın JOYY'nin "milyarlarca dolarlık bir sahtekarlık" olduğu yönündeki suçlamalarının ve Çin sosyal medya platformu hisselerinin Çarşamba günü 26%'nın üzerinde düşüş göstermesinin ardından bir kez daha izleniyor.

Bir ABD Vergi Mahkemesi yargıçının kararına göre, içecek devi Coca-Cola’nın (KO) kârının çok fazlasını ABD birimleri yerine yabancı operasyonlara yatırdığına karar verildi. ABD Gelir İdaresi 2007-2009 yılları arasında 3,3 milyar dolardan fazla verinin kaçırıldığı kaçırılmadığını araştırıyor. Coca-Cola ise bu iddiaları reddettiğini açıkladı.

Sinclair Broadcast Group (SBGI), 21 bölgesel spor ağını Bally adı altında yeniden markalamak için kumarhane operatörü ve spor bahisleri şirketi Bally’s (BALY) ile ortaklık yapıyor. Sinclair, Disney’in 21st Century Fox’un film ve TV varlıklarını satın almasının önünü açan bir anlaşmayla geçen yıl Walt Disney'den (DIS) bölgesel Fox Sports ağlarını satın almıştı.

Macy’s (M) son çeyrekte Wall Street tahmini olan 0.79 dolar zararın altında, hisse başına 0.19 dolar zarar açıkladı ve gelir ise tahminleri aştı. Mağaza satışları %20.2 düştü, ancak bu, Refinitiv' analistlerin beklediği %23.3'lük kayıptan daha azdı.

Depo perakendecisi BJ’s Wholesale (BJ) üçüncü çeyrekte konsensüs beklenti olan 0.64 doların üzerinde, hisse başına 0.92 dolar kazanç açıkladı ve gelir de tahminlerin üzerinde geldi. Karşılaştırılabilir mağaza satışları, %16.7'lik bir FactSet tahminine kıyasla %18.5 arttı.

Nasdaq (NDAQ) Verafin'i nakit olarak 2.75 milyar dolara satın alıyor. Verafin, mali suçları tespit etmek ve bu suçlarlarla mücadele etmek için kurulmuş bir teknoloji sağlayıcısıdır.

Nvidia (NVDA) çeyreklik kazancını konsensüs tahmin olan 2.57 doların üzerinde, hisse başına 2.91 olarak açıkladı. Grafik yonga üreticisinin geliri de tahminleri aştı, ancak şirketin veri merkezi yonga gelirinin bu çeyrekte biraz düşeceğini söylemesinin ardından hisseler piyasada baskı altında.

L Brands (LB) son çeyrekte konsensüs beklentinin 0.09 dolar üzerinde, hisse başına 1.13 dolar kazanç açıkladı ve gelir de tahminleri aştı. Şirket, Bath & Body Works zincirinde rekor satış büyümesi ve Victoria's Secret operasyonunda bir toparlanma gördü.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, Covid-19 aşısı çalışmaların gelen olumlu haberlerin yanında aşılama süresinin beklenilenden uzun süreceği beklentilerinin artması ve ayrıca kıta da tekrar kapanışların gündeme getirilmesi ile günü negatif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.80%, DAX30 0.88% ve CAC40 0.67% eksi ile günü tamamladı.

İtalyan BPER Banca (EMII) en büyük rakibi Banco BPM (BAMI) ile birleşme konusunun son dönemde ağırlık kazandığını açıklamasının ardından şirket hisseleri %3.1 değer kazandı.

Almanya merkezli Hellofresh (HFG) yemek takımı dağıtım şirketinin 2021 yılının ikinci çeyreğine kadar ABD lokantalarına tedarik yapma kapasitesinin %50 artacağını söyledi. Açıklama sonrası şirket hisseleri %6.6 değer kazandı.

İspanyol medya devi PRISA (PRS) El Pais ve diğer medya varlıkları için İspanyol bir işadamından teklif aldığını duyurdu. Ciddi borç yükü olan şirketin bu açıklama sonrasında hisse senetleri %21 değer kazandı.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

NIO (NIO)

48.45

7.52%

General Electric (GE)

9.66

-0.72%

Apple (AAPL)

118.64

0.52%

Macy's (M)

9.18

2.11%

Tesla (TSLA)

499.27

2.60%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Sonos (SONO)

22.19

29.84%

Coty (COTY)

6.25

17.92%

NIO (NIO)

48.45

7.52%

Palantir Techn. (PLTR)

18.98

6.03%

Advanced Micro (AMD)

85.54

3.63%

 

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

ZTO Express (ZTO)

29.99

-7.98%

Lordstown Motors (RIDE)

25.44

-7.49%

Canadian Solar (CSIQ)

37.16

-4.03%

KE Holdings (BEKE)

59.35

-2.98%

PG&E Corp. (PCG)

12.29

-2.85%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top