16 Eylül 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, bugün sona erecek olan ABD Merkez Bankası (FED) FOMC tutanakları sonuçlarına odaklanırken özellikle teknoloji şirketi hisseleri önderliğinde günü pozitif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.52%, 1.21% ve 0,01% artı ile günü tamamladı.

Needham'ın fiyat hedefini hisse başına 600 dolardan 700 dolara yükseltmesinin ardından, piyasa açılışı öncesi Nvidia (NVDA) hisseleri yükseldi. Nvidia’nın (NVD) Arm'yi satın almasının 2022'deki hisse başı kazançlara potansiyel olarak 1.20 ila 1.65 dolar ekleyebileceği söylendi.

Analistlerin tahminlerini aşan kazançlar ve gelirler bildirmesine rağmen, ev inşa şirketi Lennar’ın (LEN) günü %4’e yakın düşüşle tamamladı. Şirket, 5.87 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2.12 dolar kazandı. Refinitiv'e göre Wall Street, 5.48 milyar dolarlık gelirden hisse başına 1.55 dolar kazanç bekliyordu. Şirket, konut ortalama satış fiyatının dördüncü mali çeyrekte düşmesinin beklendiğini söyledi.

Walmart’ın (WMT) üyelik programı Walmart+, Amazon.com'un Prime’ına rakip olarak Salı günü resmen başlıyor. Üyelik, 35 dolar üzerindeki siparişlerde sınırsız ücretsiz teslimat ve diğer avantajların yanı sıra gaz indirimlerini de içeriyor.

E-ticaret devi Amazon.com (AMZN), "lüks mağazalar" adlı yeni bir alışveriş platformunu duyurduktan sonra günü % 2’ye yakın yükselişle tamamladı.. Üst düzey alışveriş deneyimi Salı günü Amazon uygulamasında davetiye ile sunulacak. Oscar de la Renta, 2020 sonbahar öncesi ve sonbahar/kış koleksiyonlarını sunan ilk marka olacak.

BTIG’nin VF Corp. (VFC) hisselerinin görünümünü “nötr”den “al”a yükseltmesinin ve hisse fiyat hedefinin 88 dolar seviyesinde güncellenmesinin ardından şirket hisseleri günü %2 yükselişle tamamladı.

Konsolların işlemcilerindeki sorunlar nedeniyle yaklaşan Playstation 5 için üretim hedeflerini %20 oranında düşürdüğünü açıklayan Sony’nin (SNE) hisseleri, günü %1.62 düşüşle noktaladı.

The Wall Street Journal, Kraft Heinz’in (KHC) önümüzdeki beş yıl içinde maliyetlerinde 2 milyar dolarlık bir kesinti yapmayı planladığını bildirdikten sonra yiyecek ve içecek şirketinin hisseleri günü %0.31 yükselişle tamamladı.

Hindenburg Research'ün Nikola’nın (NKLA) yatırımcıları iş ürünleri konusunda aldattığı iddiaları üzerine araştırdığı bir raporun SEC dosyalarında görülmesi üzerine elektrikli kamyon şirketinin hisseleri günü sert bir şekilde %8 düşerek tamamladı.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, Çin’den gelen güçlü endüstriyel verilerin ardından son üç haftanın en yüksek seviyelerini test ederek günü pozitif bir şekilde kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 1.32%, DAX30 0.18% ve CAC40 0.32% artı ile kapattı.

İspanya merkezli uluslararası moda şirketi Inditex (ITX) ilk yarı online satışlarının %74 artış gösterdiğini duyurdu. Açıklama sonrası şirket hisseleri %4.2 değer kazandı.

İsviçre merkezli sıhhi tesisat malzemeleri şirketi Geberit (GEBN) iki yıl içerisinde 500 milyon İsviçre Frangı değerinde hisse senetlerini geri alacağını açıklamasının ardından şirket hisseleri %1 değer kazandı.

İşveç merkezli Handelsbanken (SHB) şirketi şubelerinin neredeyse yarısını kapatmayı ve hatta 2 yıl içerisinde 1000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %2.6 değer kazandı.

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple (AAPL)

115.54

0.16%

NIO (NIO)

19.19

2.46%

Tesla (TSLA)

449.76

7.18%

General Electric (GE)

6.10

-0.81%

Citigroup (C)

44.81

-6.94%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Inovio Pharm. (INO)

13.63

20.41%

Tesla (TSLA)

449.76

7.18%

Taiwan Semicon. (TSM)

85.85

6.65%

Occidental Petrol. (OXY)

10.71

5.31%

Peloton Interactive (PTON)

85.45

4.19%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Carnival Corp. (CCL)

15.93

-10.76%

Nikola Corp. (NKLA)

32.83

-8.27%

Citigroup (C)

44.81

-6.94%

Sirius XM (SIRI)

5.36

-4.96%

Norwegian Cruise (NCLH)

16.97

-4.61%

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top