16 Ekim 2020 Dünya Borsaları Bülteni

• İkinci bir koronavirüs dalgasının Avrupa'da daha fazla kısıtlamayı tetiklemesi ve Washington'da mücadele eden işçiler ve işletmeler için mali yardım konusundaki müzakerelerin çıkmaza girmesiyle ABD endeksleri üst üste üçüncü gün düştü. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.15%, 0.07%, 0.47% eksi ile günü tamamladı.

Eczane operatörü (WBA) düzeltilmiş çeyreklik kazancını beklentilerin 0.06 dolar üzerinde, hisse başına 1.02 dolar olarak açıkladı ve gelir de tahminleri aştı. Walgreens ayrıca %2.2 temettü artışı açıkladı.

Morgan Stanley (MS) çeyreklik kazancını konsensüs beklenti olan 1.28 doların üzerinde, hisse başına 1.66 dolar açıkladı ve gelir de Wall Street beklentilerin üzerinde geldi. Ayrıca yatırım bankacılığı gelirinde %11'lik bir artış oldu.

United Airlines (UAL), 7.53 dolar zarar beklentisinin üzerinde hisse başına 8.16 dolar çeyreklik zarar açıklamasına rağmen gelir rakamı Wall Street tahminlerine paralel geldi. Şirket, pandemi nedeniyle hava yolculuğunda uzun bir gerilemeyi atlatmak için kendisini hazırladığını söyledi.

İnternet içeriği dağıtım teknolojisi sağlayıcısı Fastly (FSLY), en büyük müşterisinin işindeki azalma nedeniyle finansal görünümünü aşağı yönlü revize etti. Video paylaşım uygulaması TikTok, uyarıda özel olarak adlandırılmadı, ancak Fastly daha önce TikTok'un en büyük müşterisi olduğunu söylemişti.

Taiwan Semiconductor (TSM), koronavirüs salgınının akıllı telefonlarda ve diğer elektronik cihazlarda kullanılan üst düzey çiplere olan talebi hızlandırdığını söyleyerek 2020 gelir tahminini yükseltti.

Wells Fargo (WFC), pandemi yoluyla küçük işletmelere yardım etmek için tasarlanan Ekonomik Yaralanma Afet Kredisi programını dolandırdıklarını iddia ederek 100'den fazla çalışanı kovdu.

İlaç üreticisi Regeneron (REGN), bilinen altı türden en ölümcül olan Zaire Ebola virüs türünü tedavi etmek için FDA’ya sunduğu ilacı onayı aldı.

BioNTech (BNTX) İcra Kurulu Başkanı Uğur Şahin, Bloomberg News'e verdiği röportajda Kovid-19 aşı adayının geç dönem denemesinin yolunda gittiğini ve yan etkilerin önceki çalışmalarda görülenlerle uyumlu olduğunu söyledi. BioNTech, Pfizer ile ortaklaşa aşı geliştiriyor.

Alcoa (AA) son çeyrekte analistlerin 1.38 dolar olan zarar beklentisinden daha iyi performans göstererek hisse başına 1.17 dolar zarar açıkladı. Alüminyum üreticisinin geliri ise konsensüs tahminlerinin üzerindeydi. Şirketin finansal sonuçlarına, daha güçlü otomobil endüstrisi talebi ve daha yüksek alüminyum fiyatları yardımcı oldu.

Sleep Number (SNBR) çeyreklik kazancını konsensüs beklenti olan 10.06 doların üzerinde, hisse başına 1.79 olarak açıkladı ve yatak perakendecisinin geliri Wall Street tahminlerini aştı.

New York Post, Adalet Bakanlığı'nın AT&T’nin (T) DirecTV birimi ile rakip uydu TV operatörü Dish Network arasındaki herhangi bir birleşme anlaşmasını onaylamasının olası olmadığını bildirdi. Kaynaklar, böyle bir anlaşmanın, daha hızlı 5G kablosuz hizmetinin kırsal pazarlarda daha yaygın olarak bulunmasını gerektiğini söyledi.

KeyBanc, akışlı video cihazı markası Roku (ROKU) hisselerinin görünümünü piyasadaki yükselişinin sonrasında “ağırlığı artır”dan “eşit ağırlıklandır”a düşürdü.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, koronavirüs vakalarındaki artış ve Avrupa genelinde halk sağlığı kısıtlamalarının geri dönmesi nedeniyle günü negatif bir şekilde tamamladı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 1.73%, DAX30 2.49% ve CAC40 2.11% eksi ile günü kapattı.

Reuters'ın haberine göre BP Plc (BP), Virgin Adaları'ndaki Limetree Bay rafinerisinin Aralık ayına kadar çalışmazsa petrol arzını kesecek. Reuters, tesisin sahibi olan Limetree Bay Ventures'ın rafineriyi restore etmek için en az 2.7 milyar dolar harcadığını söyledi.

Independent Research GmbH, Daimler AG (DAI) hisselerinin görünümünü “tut”dan “al”a yükseltti ve hisse hedef fiyatını 51 dolar seviyesine güncelleyerek son kapanış fiyatına ek %4.9 getiri oranına işaret etti. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ise 51.21 dolar gözükmekte.

Kamyon üreticisi Volvo (VOLVb), ABD ve Avrupa'da maliyetleri düşürüp pandemi kısıtları sonrası toparlanmadan faydalandıktan sonra analistlerin beklentilerinin çok ötesinde kâr bildirdi. İsveç merkezli şirket yaptığı açıklamada, düzeltilmiş faaliyet kârının üçüncü çeyrekte analistlerin 5.91 milyar kron tahminlerine kıyasla toplamda 7.22 milyar kron (813 milyon dolar) olduğunu söyledi.

•  İsveçli telekomünikasyon şirketi Ericsson (ERICb), Hollandalı telekom şirketi KPN’nin yeni bir 5G mobil ağının temel unsurlarını inşa etmek için bir sözleşme kazandı ve geçen yıl Çinli Huawei'yi bu sözleşmeden çıkaracağını söylemişti.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

NIO Limited (NIO)

28.07

5.92%

Apple Inc. (AAPL)

120.71

-0.40%

General Electric Company (GE)

6.87

0.73%

Bank of America Corp. (BAC)

24.15

2.24%

Wells Fargo & Company (WFC)

22.95

-1.29%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Twist Bioscience Corp. (TWST)

99.89

10.74%

Arrowhead Pharma. (ARWR)

48.85

9.87%

W. R. Grace & Co. (GRA)

47.55

8.74%

MultiPlan Corporation (MPLN)

9.49

8.71%

Outset Medical, Inc. (OM)

50.02

8.60%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Fastly, Inc. (FSLY)

89.70

-27.18%

Vertex Pharmaceuticals (VRTX)

215.28

-20.70%

MTN Group Limited (MTNOF)

3.23

-10.42%

Allogene Therapeutics (ALLO)

39.57

-8.34%

The Trade Desk, Inc. (TTD)

600.01

-8.25%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top