15 Mayıs 2019 Dünya Borsaları Bülteni

15.5.2019 11:23

ABD Piyasaları

• ABD- Çin görüşmelerinden olumlu bir sonuç çıkacağına dair beklentiler piyasalarda olumlu karşılık bularak 3 majör ABD endeksi de günü yükselişle kapattı. Dow Jones 207 puan, S&P500 23 puan, Nasdaq ise 87 puan düşüş ile günü kapattı.

• Take-Two Interactive (TTWO) yılın ilk çeyreğinde beklentilerin 3 cent üzerinde hisse başına 78 cent kar açıkladı. Şirket cirosu Wall Street beklentilerinin altında kalırken 2019 yılı beklentilerini de aşağı yönde revize etti.

• CyberArk Software (CYBR_NEW) yılın ilk çeyreğinde beklentilerin 15 cent üzerinde hisse başına 56 cent kar açıkladı. 2019 yılı beklentilerini yukarı yönde revize ederken çeyreklik rekor nakit akışına ulaştığını açıkladı.

 • Amazon.com (AMZN) reklam şirketi WPP’nin yaptığı araştırmaya göre dünyanın en değerli perakende şirketi oldu. Geçtiğimiz seneye göre değerini 91% artırırken 316 milyar daha değerlendi. İkinci sırada 41% değer artışı ile Alibaba yer aldı.

• Walmart (WMT) rakibi Amazonun aynı gün teslim promosyonunun ardından 200.000 ürün için bedava ertesi gün teslimat politikasına başlıyor. Yılın ilerleyen aylarında daha da genişletmeyi düşünürken şuan için Phoenix, Las Vegas ve güney Kaliforniya’da hizmete başlayacak.

• CVS health (CVS)’in Aetna ile 69 milyar dolarlık birleşmesi bitti fakat mahkeme onayı bekleniyor.

• Bloomberg’in haberine göre T-Mobile (TMUS) ve Sprint 26.5 milyar dolarlık birleşmesi onaylandı.

• Morgan Stanley, Coca-Cola (KO)’nın görünümünü şuan ki fiyatların gerçek değerini yansıtmadığını belirterek “ENDEKSE PARALEL GETİRİ” den “AĞIRLIĞINI ARTIR” olarak yukarı yönde revize etti.

• Credit Suisse, Tyson Foods (TSN)’un görünümünü yüksek tavuk ve et fiyatlarının şuan ki hisse fiyatlarına daha yansımadığını belirterek “NÖTR” den “ENDEKS ÜZERİ GETİRİ” olarak yukarı yönde revize etti.

• Uber (UBER) kadrolu çalışan yerine sözleşmeli çalışan çalıştırmak için ABD Çalışma Bakanlığı’ndan onay almasının ardından günü 7.71% yükselişle 39.96 dolardan kapattı.

Avrupa Piyasaları

• Çin’in ABD ile anlaşma yanlısı tutumu ve ABD borsalarının bu gelişmeye olan olumlu tepkisi Avrupa borsaları üzerinde de etkili oldu. DAX30, FTSE100 ve STOXX50 endeksleri günü yaklaşık 1% yükselişle kapattı.

• Vodafone (VOD) rekabet ve maliyetleri belirterek çeyreklik temettü ödemesini 40% düşüreceğini açıkladı.

• Volkswagen (VOW3) 2019 yılında “Traton” kamyonları birimini Almanya’da halka arz etmeyi planlıyor.  

• Suudi Arabistan’daki petrol nakil istasyonuna yapılan saldırı sonrası petrol fiyatlarındaki sert yükseliş petrol fiyatlarında da yukarı yönlü etkiye neden oldu. British Petroleum (BP) günü 1.6% yükselişle kapattı.

• Otomotiv sektöründeki son 2 günlük sert kayıpların ardından, şirketler dünü yaklaşık 2.2% yükselişle kapatmasına karşın Renault (RNO) 2.3% düşüş ile kapattı.


İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Advanced Micro Devices(AMD)

27.32

+4.12%

General Electric Company(GE)

10.32

+4.56%

Bank of America Corp.(BAC)

28.62

+1.31%

Chesapeake Energy(CHK)

25.600

+6.67%

AT&T Inc.(T)

31.09

+2.03%


En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Joint Comp. Gazprom(OGZPY)

6.00

+21.95%

Beyond Meat(BYND)

79.68

+14.65%

Arena Pharmaceuticals(ARNA)

54.85

+12.79%

Mitsubishi Estate Co.(MITEY)

18.26

+10.22%

Navistar International(NAV)

34.29

+9.13%


En Çok Düşen Hisse Senetleri ()


Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Hang Lung Group(HNLGF)

26.980

-18.24%

Isuzu Motors Limited(ISUZY)

11.10

-10.70%

Coca-Cola Consolidated(COKE)

364.50

-8.84%

Takeda Pharmaceutical(TAK)

17.92

-8.06%

Nissan Motor Co.(NSANY)


Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top