15 Eylül 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, COVID-19 vaka sayılarında artış ve beklentilerden kötü gelen işsizlik maaşı başvurularının gölgesinde günü nispeten karışık bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile %0.06, %0.33 artı ve %0,15 eksi ile günü tamamladı.

Oracle (ORCL), piyasa tahminlerinin 0.06 dolar üzerinde hisse başına çeyreklik 1.03 dolar kar bildirdi. İş yazılımı devinin geliri, artan bulut bilişim rekabeti nedeniyle tahminlerin altında kaldı.

Online ev hizmetleri platformu Angi (ANGI), bir önceki yıla göre %21'lik bir gelir artışı da dahil olmak üzere Ağustos rakamlarını açıkladıktan sonra yükselişe geçti.

Herbalife Nutrition (HLF) hisseleri, beslenme ürünleri üreticisinin görünümünü düşürmesinin ardından değer kaybetti. Herbalife, muhtemelen pandemi ile ilgili belirsizlik nedeniyle bağımsız distribütörleri tarafından beklenenden daha düşük faaliyet seviyeleri gösterdi.

Apple (AAPL), iPhone'un iMessage işleviyle ilgili bir güvenlik açığını gidermek için iOS sistemine bir yama yayınladı. Citizen Lab araştırma grubuna göre, İsrailli bir firma Şubat ayından bu yana iPhone'lara sızmak için güvenlik açığından yararlanıyordu. Şirket ayrıca dün yıllık rutin etkinliğinde yeni çıkardığı cihazları tanıttı.

Intuit (INTU), dijital pazarlama şirketi Mailchimp'i yaklaşık 12 milyar dolar nakit ve hisse senedi karşılığında satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu, TurboTax üreticisinin geçen yıl 7 milyar dolardan fazla Credit Karma satın almasını takip ediyor. Bu ayın başlarında Intuit ve Mailchimp'in satın alma görüşmelerinde olduğu bildirilmişti.

Kripto para borsası operatörü Coinbase (COIN) hisseleri, Piper Sandler'ın hisse üzerinde ‘ağırlığı artır’ notunu yinelemesinden sonra yükselişte.

Kanada merkezli uranyum üreticisi Cameco (CCJ), sosyal medyada yatırımcıların dikkatini çeken uranyumla ilgili hisse senetleri arasında yer alıyor. Son 11 seansın 10’unda yükseliş gösterdi.

Fox Corp. (FOXA), ünlü haber platformu TMZ'yi AT&T'nin (T) WarnerMedia biriminden satın almak için bir anlaşma yaptı. Şartlar açıklanmadı, ancak The Wall Street Journal, iki tarafın 100 milyon ila 125 milyon dolar arasında bir fiyattan bahsettiğine dair daha önceki göstergelerin ardından TMZ'nin değerinin 50 milyon doların altında olduğunu bildirdi.

Southwest Airlines (LUV) Başkanı Tom Nealon, derhal geçerli olmak üzere taşıyıcıdan emekli oluyor. Ayrılışı, CEO Gary Kelly'nin Ocak ayında emekli olacağını ve uzun süredir LUV yöneticisi Bob Jordan'ı halefi olarak atadığını açıklamasından üç ay sonra geldi. Nealon, Kelly'nin yerini almak için olası bir aday olarak görülüyordu.

SeaChange International (SEAC), analistlerin hisse başına çeyreklik 0.09 dolar zarar beklentisine kıyasla, 0.03 dolar zarar açıkladı. Video yönetim çözümleri şirketi, gelirin Street tahminlerini aştığını gördü. Şirket, satış fırsatları ve önemli bir ivme kazanımı için sağlam temellere sahip olduğunu söyledi.

Gayrimenkul yatırım ortaklığı Monmouth Real Estate (MNR), yatırımcı geri bildirimleri ve şirkete yönelik devralma ilgisine ilişkin önceki açıklamaların ardından, stratejik alternatifleri yeniden araştırdığını söyledikten günü %2.5’a yakın yükselişle tamamladı.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, ABD tarafında enflasyonun yükselişinin kısa süreli olacağına dair gelen haberlerin rafa kalkması ile beraber günü karışık bir şekilde tamamladı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 %0.49 ve CAC40 %0.75 eksi ile günü tamamlarken, DAX30 günü %0.14 yükselişle noktaladı.

•  Dünyanın en büyük mücevher üreticisi Pandora (PNDORA) hisseleri, şirketin beklentilerin üzerinde gelir rakamları açıklaması ve hisse geri alım tutarında artırıma gideceğini açıklamasının ardından günü %6.8 yükselişle tamamladı.

•  JD Sports Fashion(JD), beklentilerin üstünden ilk yarı yıla ait karlılık rakamı açıklamasının ardından günü %9.7 yükselerek tamamladı. Şirket buna neden olarak, kapanmalardan yaşanan gevşemeleri ve insanların tekrar mağazaları ziyaret etmeye başlamalarını gösterdi.

•  Danimarklı bira üreticisi Carslberg (CARL) hisseleri, şirketin notunun Berenberg tarafından 2 kademe birden düşürülerek ‘SAT’ olarak güncellemesinden sonra günü %3.5 düşüşle tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

FuelCell Energy  (FCEL)

6.44

14.59%

GlobalStar Inc. (GSAT)

1.75

-23.25%

Apple Inc. (AAPL)

148.12

-0.96%

AMC Entartainment (AMC)

47.30

-8.49%

SmileDirectClub (SDC)

5.76

-3.68%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

FuelCell Energy  (FCEL)

6.44

14.59%

OfferPad Solution (OPAD)

11.06

12.40%

Crocs Inc (CROX)

149.38

8.47%

Soaring Eagle Acq. (SRNG)

9.87

7.87%

Lithium Americas Corp (LAC)

23.34

6.82%


 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

GlobalStar Inc. (GSAT)

1.75

-23.25%

Herbalife Nutrition (HLF)

42.78

-21.13%

BRP Group Inc. (BRP)

31.27

-16.92%

Wynn Resorts Limited (WYNN)

92.25

-10.85%

Vimeo Inc.  (VMEO)

34.06

-10.16%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.
.
Back to Top