15 Eylül 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 15-16 Eylül’de gerçekleştireceği para politikası kararları öncesinde günü pozitif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 1.27%, 1.87% ve 1,18% artı ile günü tamamladı.

Nvidia (NVDA) hisseleri, şirketin yonga üreticisi Arm Holdings'i satın alacağını duyurmasının ardından piyasa açılışı öncesinde %6'nın üzerinde artış gösterdi. Anlaşma 40 milyar dolar değerinde ve şirket bunu nakit ve adi hisse senedi kombinasyonu yoluyla finanse edecek.

Oracle (ORCL), ByteDance'ın yazılım şirketini ABD'deki teknoloji ortağı olarak seçtiği ve Microsoft’un (MSFT) TikTok’un ABD operasyonlarını satın alma teklifinin reddedilmesi haberi üzerine %8.7 oranında arttı. Microsoft hisseleri ise %0.4 düştü.

Pfizer (PFE) CEO'su Albert Bourla Pazar gecesi yaptığı açıklamada, şirketin koronavirüs aşısının, güvenli ve etkili olduğu tespit edilirse, yıl sonundan önce ABD'de dağıtılabileceğini söyledi. Şirket hisseleri %2.7 arttı.

Delta Air Lines (DAL) 6.5 Milyar dolarlık yeni borç paketi için sık kullanılan yolcu programını kullanacağını açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %1.3 değer kazandı. Daha önce United Airlines (UAL) 5 Milyar dolarlık krediyi desteklemek adına sık uçan yolcu programı MileagePlus’ı kullandığını açıklamıştı.

Elektrikli kamyon üreticisi Nikola (NKLA) dolandırıcılık iddiaları ile birlikte %6.7 değer kaybetti. Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada iddiaların yanlış ve yanıltıcı olduğu hatta bu tarz haberlerle şirketin hisse senedi fiyatının düşürülmeye çalışıldığı ve ucuz fiyattan şirket hisselerinin alınarak piyasanın manipüle edilmek istenildiği vurgulandı.

Goldman Sachs, Micron Technology (MU) hisse senetleri için tavsiyesini ‘nötr’ seviyesinden ‘al’ seviyesine yükseltmesi ile birlikte şirket hisseleri %3,8 değer kazandı. Yapılan açıklamada ise şirketin pazarda iyi konumlandığı ve hisse senedi fiyatı üzerindeki risklerin azaldığı vurgulandı.

Needham, Overstock.com (OSTK) hisselerinin görünümünü “al” olarak derecelendirdi ve hisse hedef fiyatını 96 dolar seviyesinde güncelleyerek cuma günü kapanış fiyatı olan 65.15 dolara ek %47.4 oranında getiriye işaret etti. Needham, şirketin gelir büyümesi ve pazar payı kazanımlarında hızlanmaya neden olan dış ve iç faktörlerden faydalandığını söyledi. Açıklama sonrası şirket hisseleri %6.5 yükseldi.

Morgan Stanley, Thermo Fisher Scientific (TMO) hisselerinin görünümünü “piyasa üstü getiri” olarak güncelledi ve hisse hedef fiyatını 485 dolar seviyesine çıkararak %12,6 oranında ek getiriye işaret etti. Morgan Stanley, gelişmekte olan pazarlarda nihai pazar gücü ve hisse kazanımlarından hareketle, TMO'nun benzerlerini anlamlı bir şekilde geride bırakmasını beklediğini söyledi.

Goldman Sachs analistleri, kumarhane operatörü MGM Resorts (MGM) için tavsiyesini 'tut'tan 'sat'a düşürmesinin ardından şirket hisseleri 1% üzerinde değer kaybetti.  Las Vegas'ta yaşanacak toparlanmanın beklenenden daha yavaş olacağı beklentisi not kesintisine gerekçe olarak gösterildi.

Bank of America analistleri Kroger (KR) için tavsiyesini 'al'dan 'nötr'e indirdi ve mağaza satışlarının potansiyel olarak yavaşlamasını gerekçe olarak gösterdi. Bu haber sonrasında market zincirinin hisseleri 0.9% düştü.

 

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, bu hafta açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası eylemlerine odaklanırken aynı zamanda Brexit endişelerinin tekrardan gün yüzüne çıkması ile birlikte günü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.10%, DAX30 0.07% eksi ve CAC40 0.35% artı ile kapattı.

İsviçre merkezli yatırım bankası UBS Group AG (UBSG) ve Credit Suisse AG (CSGN) yönetim kurulu başkanları Avrupa’nın en büyük bankalarından birini oluşturmak üzere birleşmenin yollarını aradıklarını duyurdu. Haberin devamında ise gelecek yılın başında anlaşmaya varılabileceği belirtti.

Dünyanın en büyük ikinci moda perakendecisi H&M (HMb) üç aylık öncü karının beklenenden iyi gelmesiyle beraber 12% arttı. Şirket, salgından toparlanarak çıkacağı sinyali vererek diğer perakende stoklarını artırdı.

Fransız otomobil parçası üreticisi Faurecia (EO) yeni bir düzenlemeye giderek daha önce planlanan şirket hisseleri için %46 oranındaki bölünmenin ertelendiğini duyurdu. Açıklama sonrası şirket hisseleri %7.4 değer kaybetti.

  

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple (AAPL)

115.36

3.00%

Nikola Corporation (NKLA)

35.79

11.39%

Tesla (TSLA)

419.62

12.58%

Immunomedics (IMMU)

83.65

97.99%

General Electric (GE)

6.15

3.36%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Immunomedics (IMMU)

83.65

97.99%

Tesla (TSLA)

419.62

12.58%

Nikola Corporation (NKLA)

35.79

11.39%

NIO (NIO)

18.73

4.23%

General Electric (GE)

6.15

3.36%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Citigroup (C) 

48.15

-5.59%

VEON (VEON)

1.23

-4.65%

The Kroger (KR)

32.84

-4.45%

Sibanye Stillwater (SBSW)

12.83

-3.82%

Coty (COTY)

3.39

-3.42%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top