14 Eylül 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, COVID-19 pandemisi ile ilgili teşvik paketi konusunda yaşanan belirsizliklerin yanında ABD-Çin tarafında gerginliğin tekrar hız kazanması ile günü karışık bir seyirle kapattı. S&P500, Dow Jones, Nasdaq sırası ile 0.05%, 0,48% artı ve 0.60% eksi ile günü tamamladı.

Peloton (PTON) son çeyrekte konsensüs tahmin olan 0.10 doların üzerinde, hisse başına 0,27 dolar kazanç açıkladı ve egzersiz ekipmanları üreticisinin geliri de beklentilerin üzerinde geldi. Şirket gelirini, pandeminin ortasında ev tabanlı ekipmana olan talebin artmasıyla birlikte neredeyse üç katına çıkardı.

Oracle (ORCL) çeyreklik kârını beklentilerin 0.07 dolar üzerinde, hisse başına 0.93 dolar olarak açıkladı. İşletme yazılımı devinin geliri de Wall Street tahminlerini geçti. Daha fazla kişi uzaktan çalıştıkça, bulut tabanlı ürünlere ve hizmetlere artan odaklanma şirketin finansallarına olumlu yansıdı.

Chewy (CHWY) son çeyrekte hisse başına 0.08 zarar açıklamasına rağmen, gelir tahminlerin üzerinde geldi. Evde kalmak zorunda olan tüketicilerin evcil hayvan malzemelerini çevrimiçi olarak sipariş vermesiyle, şirket bu yılın ilk yarısında, geçen yılın tamamından daha fazla müşteri kazandı.

Rio Tinto (RIO) CEO'su Jean-Sebastien Jacques, madencilik şirketleri demir cevheri şefi Chris Salisbury ve kurumsal ilişkiler başkanı Simone Niven ile birlikte 31 Mart'a kadar istifa edecek. Karar, şirketin iki tarihi Aborjin kaya sığınağını yok etmesini ve ardından gelen eleştirileri takip ediyor.

Ebay (EBAY) kurucusu Pierre Omidyar, bir yönetim kurulu revizyonunun parçası olarak çevrimiçi pazar yeri operatörünün yönetim kurulundan ayrıldı. Şirket, bunun ve diğer gidişlerin şirket ile herhangi bir anlaşmazlık sonucu olmadığını söyledi. Elliott Yönetim ortağı Jesse Cohn da eBay yönetim kurulundan ayrılıyor.

Dave & Buster’s (PLAY) çeyreklik zararını beklentilerin altında, hisse başına 1.24 dolar olarak açıkladı. Restoran zincirinin geliri, Wall Street tahminlerinin altında geldi ve bir yıl önceki seviyenin %85 altında kaldı. Şirket, çeyrek boyunca 27 lokasyonu yeniden açtı, ancak Kovid-19 ile ilgili belirsizlik nedeniyle 2020 yılı için tam yıl görünüm rakamlarını paylaşmadı.

Zumiez (ZUMZ) ikinci çeyrekte hisse başına 1,01 dolar kazanç açıkladı ve aksiyon sporu kıyafetleri ve ekipmanı perakendecisinin geliri beklenenden yüksek geldi.

Tesla (TSLA), Çin yapımı Model 3 arabalarını Asya ve Avrupa pazarlarına ihraç etmeyi planlıyor ve dördüncü çeyrekte ihracata yönelik araçların seri üretiminin başlaması bekleniyor.

Crocs (CROX) Kovid-19 salgını karşısında muazzam bir direnç gösterdiğini söyleyerek, cari çeyrek gelirinin bir yıl önceki toplam 312.8 milyon dolardan yaklaşık %10 artmasını beklediğini söyledi. 30 Eylül'de sona eren çeyrek için öngörülen gelir, 305,2 milyon dolarlık mevcut konsensüs tahmininin üzerinde olacak.

Cowen, Domino’s Pizza (DPZ) hisse görünümünü “piyasa getirisi”nden “piyasa üstü getiri”ye yükseltti ve şirketin pandemi sırasında oluşturduğu güçlü konumu ve tüketicilerin paket servis ve teslimat harcamalarındaki artışı geliştirmek için attığı proaktif adımlara dikkat çekti.

 

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, ECB’nin teşvik konusunda beklentileri karşılamayan güvercin açıklamalarının yanı sıra Brexit konusunda hala netleşme olmaması ile birlikte günü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.48%, CAC40 0.20% artı ve DAX30 0.05% eksi ile kapattı.

Accor (AC), Fransız CAC 40 endeksinden çıkarılmasıyla 4,3% düşerken, Alstom (ALO) endekse dahil edilmesi sonrasında 1,6% yükseldi.

AstraZeneca'nın (AZN) geçen hafta askıya alındıktan sonra COVID-19 aşısının klinik denemelerini sürdürdüğü yönünde gelen haberler, küresel hisse senetlerinde bir satın alma dalgasına yol açtı. İngiliz ilaç üreticisinin hisseleri 0,5% yükseldi.

Almanya merkezli Immunomedics (IMMU) şirketinin ABD’li biyofarmasötik şirketi Gilead Sciences (GILD) için 21 Milyar dolarlık satın alma haberinden sonra şirket hisseleri değer kazandı.

Fransız Daasult Aviation (AVMD) şirketi hisseleri Yunanistan’ın Dassault yapımı 18 Rafale savaş uçağı ve dört fırkateyn satın alacağını açıklamasının ardından %11.1 değer kazandı.

  

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple (AAPL)

112

-1.31%

Nikola Corp. (NKLA)

32.13

-14.48%

Peloton Interactive (PTON)

84.04

-4.23%

General Electric (GE)

5.95

-0.83%

Tesla (TSLA)

372.72

0.37%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

CEMEX, S.A.B. (CX)

3.79

8.29%

Workhorse Group (WKHS)

23.69

5.81%

Vale S.A. (VALE)

11.67

5.32%

Snap (SNAP)

24.19

3.78%

Freeport-McMoRan (FCX)

16.27

3.17%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Nikola Corp. (NKLA)

32.13

-14.48%

NortonLifeLock (NLOK)

21.13

-5.96%

Macy's (M)

7.05

-4.73%

Peloton Interactive (PTON)

84.04

-4.23%

Advanced Micro (AMD)

76.34

-3.34%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top