13 Ocak 2021 Dünya Borsaları Bülteni

 Teknoloji ve sosyal medya şirketlerinin hisselerindeki yükselmeyle beraber, ABD endeksleri günü pozitif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.04%, 0.28%, 0.19% artı ile günü tamamladı.

Albertsons (ACI) çeyreklik kazancını konsensüs beklenti olan 0.42 doların üzerinde hisse başına 0.66 dolar olarak açıkladı ve gelir de beklentilerin üzerinde geldi. Albertsons, tüm yıllık kazanç tahminini hisse başına önceki 2.75 – 2.85 dolardan 3.05 – 3.15 dolar aralığına çıkardı.

Steris (STE), rakip sterilizasyon ürünleri üreticisi Cantel Medical'i (CMD) hisse başına 84.66 dolarlık bir anlaşmada 3.6 milyar dolara nakit ve hisse senedi olarak satın alacak. Anlaşmanın Haziran ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.

Walmart (WMT) ve yatırım firması Ribbit Capital, perakendecinin finansal hizmetler işini genişletmesine yardımcı olacak yeni bir fintech girişimi yaratacak. Ribbit, ticaret platformu Robinhood ve kişisel finans şirketi Credit Karma'yı destekleyen bir firmadır.

Rumble, Alphabet’in (GOOGL) Google birimine arama motoru sonuçlarında haksız yere YouTube'u tercih etmesi nedeniyle dava açtı. Rumble, Google'ın davranışının görüntüleyenleri çekme yeteneğini ve reklam harcamalarını etkilediğini söyledi. Google iddiaları "temelsiz" olarak nitelendirdi.

Video konferans şirketi Zoom Video (ZM), ikincil bir hisse senedi arzıyla 1.5 milyar dolar toplamaya çalışacağını açıkladı.

Kümes hayvanı şirketleri Tyson Foods (TSN) ve Pilgrim’s Pride (PPC), kümes hayvanı alıcılarıyla fiyat belirleme davalarını sonuçlandıran ayrı anlaşmalar yaptı. Tyson, Pilgrim’s Pride ve diğerleri tavuk fiyatlarını yapay olarak yüksek tutmak için gizlice iş birliği yapmakla suçlanmışlardı.

Amazon.com (AMZN), QAnon temalı ürünleri çevrimiçi pazarından kaldırmak için çalıştığını söyledi. Amazon, geçtiğimiz hafta ABD Kongre Binası'na düzenlenen saldırının ardından QAnon kıyafetlerine ve ilgili eşyalara sahip olduğu için eleştiri altında kalmıştı.

Çin merkezli elektrikli araç üreticisi Xpeng’in (XPEV) üretim ve satış operasyonlarını genişletmek için beş Çin bankasından 2 milyar dolarlık bir kredi aldı.

Reuters'a konuşan konuya aşina iki kaynağa göre Intel (INTC), yeni nesil bir grafik çipinin üretimini Taiwan Semiconductor'a (TSM) yaptırmayı planlıyor.

Margaret Keane, 7 yıl sonra finansal hizmetler şirketi Synchrony Financial’ın (SYF) CEO görevinden ayrılıyor ve 1 Nisan'da yerini şu anki Synchrony Başkanı olan Brian Doubles’a bırakacak.

İngiliz ilaç üreticisi GlaxoSmithKline (GSK) ve ABD merkezli Vir Biotechnology (VIR), monoklonal antikorlarından birini hafif ila orta şiddette Covid-19 hastaları için bir tedavi olarak test edecek. İlk çeyrekte erken ve orta aşamalı bir deneme sürecinin başlaması bekleniyor.

Sigorta sağlayıcısı Lemonade (LMND) hisseleri, 3 milyon adet ikincil hisse senedi arzını açıklanmasının ardından baskı altında.

Gayrimenkul yatırım ortaklığı Realty Income (O), hisse başına 57.05 dolar fiyatla 10.5 milyon hisse senedi arzını açıkladı.

Fintech şirketi Affirm Holdings (AFRM), 24.6 milyon hisseyi 41 ila 44 dolar fiyat aralığı ile halka arz edecek. Şirket 2020 yılı ilk yarısında 509.5 milyon dolar gelir bildirerek yaklaşık %93 oranında artış açıklamıştı. Affirm, 30 Eylül 2020 itibarıyla 6.2 milyondan fazla müşteri, ile yaklaşık 17.3 milyon işlem gerçekleştirdi.

Avrupa Piyasaları

• Covid-19 enfeksiyonları ve kilitlenme önlemleri ile ABD tarafından açıklanması beklenen teşvik planı sonrası Avrupa borsaları günü negatif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.65%, DAX30 0.08% ve CAC40 0.20% eksi ile günü tamamladı.

 NBC News'e konuşan bir kaynağa göre Deutsche Bank (DBK), Kongre Binası'na yapılan 6 Ocak saldırısının ardından artık ABD Başkanı Donald Trump veya şirketleriyle iş yapmayacak.

 Telefonica SA'nın (TEF) yan kuruluşu Telxius Telecom, Avrupa ve Latin Amerika'daki kule bölümünü yaklaşık 7.7 milyar avro nakit (9.4 milyar dolar) karşılığında American Tower Corp.'a satmayı kabul etti. Anlaşma, ABD'nin rakip kule operatörü Crown Castle International Corp. ile birlikte Avrupa’nın kablosuz direk endüstrisindeki anlaşmalardan büyük ölçüde uzak duran American Tower için stratejide bir değişikliği temsil ediyor.

 Bir DNB Markets analisti, Schibsted ASA (SCHB) hisselerinin görünümünü “tut”dan “al”a yükseltti ve hisse hedef fiyatını 380 krona güncelleyerek son kapanış fiyatına ek %12 oranında getiri potansiyeline işaret etti. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ise 419.33 kron gözükmekte.

 Colas (RE) ve Parsons Inc., Kanada’nın Edmonton metrosu Valley Line West LRT projesini inşa ve finanse edecek. Sözleşme tutarının 1.7 milyar Kanada doları (1.1 milyar avro) olduğu açıklandı.

 Belçikalı L’Echo gazetesinin haberine göre Solvay (SOLB), yeniden yapılanmayı planlıyor. Yapılandırmayla beraber 900 çalışanın sözleşmesine son verilebileceği beklenmekte.

 AstraZeneca (AZN) ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı, bu ay Avrupa'nın sağlık otoriteleri tarafından hızlandırılmış bir zaman çizelgesine göre gözden geçirilecek. Onay Ocak ayı sonunda gelebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

NIO Limited (NIO)

62.04

-1.05%

Ford Motor Company (F)

9.78

5.16%

Churchill Capital Corp IV (CCIV)

14.15

7.20%

Plug Power Inc. (PLUG)

66.02

22.33%

FuelCell Energy, Inc. (FCEL)

19.05

20.95%

 

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

fuboTV Inc. (FUBO)

36.48

34.17%

XPeng Inc. (XPEV)

54.30

22.41%

Plug Power Inc. (PLUG)

66.02

22.33%

FuelCell Energy, Inc. (FCEL)

19.05

20.95%

Ballard Power Systems (BLDP)

34.36

18.65%

 

 

 

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Mimecast Limited (MIME)

44.37

-13.68%

3D Systems Corporation (DDD)

24.24

-12.14%

AlloVir, Inc. (ALVR)

41.74

-8.26%

Ambarella, Inc. (AMBA)

97.80

-7.62%

Youdao, Inc. (DAO)

26.61

-7.35%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top