12 Haziran 2019 Dünya Borsaları Bülteni

12.6.2019 13:49

ABD Piyasaları

• ABD piyasaları ticaret savaşı haberleriyle günü hafif düşüşle tamamladı. Dow jones 14 puan, S&P500 1 puan ve Nasdaq 0.60 puan düşüş ile Salı gününü tamamladı.

• S3 Partners şirketinin yaptığı araştırmaya göre, 25 dolardan halka arz olan ve bugüne yaklaşık olarak %600 yukarı giden Beyond Meat (BYND) hissesini açığa satan yatırımcılar, yaklaşık olarak 400 milyon dolar para kaybetti.

• Ann Taylor ve Lane Bryant giyim markalarının ortağı olan Ascena Retail (ASNA), çeyreklik bazda hisse başına Wall Street analist beklentilerinin aksine 26 cent zarar ettiğini açıkladı. Buna rağmen şirketin gelir rakamları beklentilerin altında gerçekleşti ve mağaza satış rakamları da beklentiler dâhilinde geldi.

• Casey General Stores (CASY), 46 cent olan çeyreklik bazda hisse başı kar tahmininin oldukça yukarısında olacak şekilde hisse başına 68 cent kar elde ettiğini açıkladı. Şirketin gelir rakamları da beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

• Atlantic Equities, Wells fargo (WFC) için görünümünü, artan mevduat rekabeti ve faizler için öngörülen geri çekilmeden ötürü aşağı yönlü revize ederek ‘NÖTR ’den ‘AĞIRLIĞI AZALT seviyesine düşürdüğünü açıkladı.

• Moffett Nathanson analistlerinin, temel olarak iyileşme belirtileri göstermesi ve regülatörlerle olan sorunların fiyatların içine girdiğini belirterek hisse için ‘AL’ önerisinde bulunmasının ardından Facebook (FB) hisseleri günü 1.88% yükselerek tamamladı.

• Amazon’un kendi yemek teslimat şirketini 24 Haziranda kapatacağını açıklamasının ardından, en önemli rakiplerinden Grubhub (GRUB) günü 8% yükselerek tamamladı.

• Morgan Stanley, artan rekabet koşullarının olumsuz etkileyeceğini düşünerek anti-virüs yazılımı üreticisi Symantec (SYMC) için görünümü aşağı yönde revize ederek ‘PİYASAYA PARALEL GETİRİ’ den ‘AĞIRLIĞINI AZALT’ seviyesine düşürdüğünü açıkladı. Haber sonrası hisse günü 2% düşerek tamamladı.

• Citi, petrol fiyatlarında ki düşüşü ve uzun vade de görece azalan maliyetleri gerekçe göstererek Jetblue Airways için tavsiyesi ‘NÖTR’ den ‘AL’ olarak revize ettiğini açıkladı. Haber sonrası şirket hisseleri günü 4.60%yükselerek kapattı.

• Baird analisti, Tesla Inc. (TSLA) hisselerinde satışın bittiğini belirterek alım öneresinde bulundu. Ayrıca şirketin Ceo’su Elon Musk iyi bir çeyrek geçirdiklerini belirtti.

Avrupa Piyasaları

• FED’in faiz artırımını erken durdurma beklentisinin artışı Avrupa borsalarında fiyatlanmaya devam ediyor. Dax30 110 puan, Ftse100 23 puan, Cac40 ise 26 puan artış ile günü kapattı.

• Otomotiv sektörü Meksika’ya uygulanan tarifelerin yumuşatılacağına dair beklentilerin giderek artması sonucu dünü yükselişle kapattı. Volkswagen (VOW) 0.69%, Daimler (DAI) 0.85% yükselişle günü kapattı.

• Morgan Stanley, Hugo Boss’un (BOSS) “ENDEKS ALTI GETİRİ” olan görünümünü “ENDEKSE PARALEL” olarak yukarı yönde revize etmesiyle günü 4.06% yükselişle kapattı.

• Danimarka menşei ilaç firması Novo Nordisk (NOVO) rakibi Lilly’nin (LLY) diyabet hastaları için geliştirdiği ilacın başarısız olmasının ardından günü 5.22% yükselişle kapattı.


İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Advanced Micro Devices (AMD)

32.41

-2.47%

Vale S.A. (VALE)

13.26

+6.76%

General Electric (GE)

10.12

+0.70%

Bank of America (BAC)

28.24

+0.61%

Sprint Corporation (S)

6.58

-5.87%


En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Babcock International (BCKIF)

6.45

+13.16%

BBVA Banco Frances (BFR)

10.57

+10.80%

Pampa Energia (PAM)

29.90

+10.91%

Casey’s General (CASY)

146.39

+10.03%

PolyOne (POL)

29.62

+9.50%


En Çok Düşen Hisse Senetleri ()


Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Beyond Meat (BYND)

126.04

-25.02%

Deutsche Lufthansa (DLAKF)

20.15

-17.99%

UniQure N.V (QURE)

65.97

-12.02%

Zoom Video (ZM)

94.87

-6.99%

Chart Industries (GTLS)

74.90

-6.71%


Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top