11 Ocak 2019 Dünya Borsaları Bülteni

11.1.2019 12:10

ABD Piyasaları

• ABD piyasaları müzakerelerle beraber yükselişini Perşembe gününde de sürdürdü. FED başkanı Powell Washington Ekonomi kulübünde yaptığı konuşmada para politikasında enflasyonun istenildiği seviyede olana kadar sabırlı ve esnek olabileceklerini belirtti. Ayrıca ABD başkanı D.Trump Davos’da ki zirveye katılmayacağını belirtti. Dow jones 122 puan, S&P500 11 puan ve Nasdaq 29 puan yükselişle günü tamamladı.

• Elon Musk Twitter üzerinden yaptığı açıklamada; birkaç hafta içinde Tesla (TSLA) Model 3 otomobillerinin otomatik park özelliğinin etkinleştirileceğini açıkladı. Yasal sürecin sorunsuz ilerlediğini ve artık son virajda olduklarını ifade etti.

• Amazon (AMZN) yeni bulut teknolojisi hizmetini başlatmasının ardından bulut teknolojisi sunan rakibi Mongo DB’nin (MDB) şirket hisseleri sert düşerek günü 13.18% kayıpla kapattı. Geçtiğimiz dönemlerde ortak çalışan iki şirket, Amazon Web Servis hizmeti sunmasının ardından birbirlerine rakip oldular.

• Geçtiğimiz hafta Apple (AAPL) CEO’su Tim Cook, Çinde İphone satışlarında hayal kırıklığı yaşadıklarını açıklamasının ardından dün Apple Çin’de satılan İphone XR fiyatlarında yaklaşık 100 dolar indirime gitti. Böylelikle Apple’ın 2. en büyük satış kalemi olan İphone XR fiyatları 881 dolar ile 793 dolar aralığına düşürülmüş oldu.

• Ford (F) sabit gider kalemlerini düşürmek adına; öncelikle kar edilmeyen Avrupa ülkelerindeki mevcudiyeti en aza indireceklerini, zarar edilen otomobil modellerinin üretimini sonlandıracaklarını bu sebeple de istihdam sayılarını 1000’in üzerinde azaltacakları açıkladı. Böylelikle operasyonel giderlerini yaklaşık %6 düşürerek karlılığını arttırmayı hedefliyor. Benzer problemleri yaşayan General Motors (GM) daha öncesinde Opel Avrupa ve Vauxhall markalarını Fransız Peugeot SA’ya satmıştı.

• Avrupa Komisyonu Nike Hollanda (NKE) için geniş çaplı vergi denetimi başlattı. Nike’ın 2006-2015 yılları arasındaki raporları; usulsüzlük, gösterimde hata gibi gelirleri düşük göstermeye yol açma iddiası ile incelenecek. Soruşturmanın diğer 28 Avrupa Birliği ülkesine de sıçrayabileceği konuşuluyor.

• Macy’s (M) beklentileri karşılamayan Noel ve Yeni yıl satışlarının ardından 2018 yılı büyüme beklentisini %2.55’den %2’ye revize etmesi sonucu günü 17.69% değer kaybı ile kapattı.

• Perşembe günü American Airlines Group Inc. (AAL) gelecek satış rakamlarından ümitsiz olduğunu belirterek, 4. çeyrek rakamlarının da olumsuz olacağına dair açıklamalarda bulunan şirketin hisseleri günü 4% düşüş ile tamamladı. 

• Morgan Stanley, Boeing Co.(BA) için hedef fiyatını 450 dolara revize ederek görünümünü “AĞIRLIĞINI ARTIR”  olarak güncelledi. Hisseler günü 2.55% yukarda tamamladı.

• UBS, Netflix Inc. (NFLX)’in görünümünü “AL” olarak güncelledi ve hedef fiyatını 400 dolardan 410 dolara revize etti. Hisseler haber sonrası yükseldi ve günü 1.47% yukarıda tamamladı.   

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, Çin tarafından gelen ekonomik veriler ve ABD hükümetinin kapalı kalmaya devam edeceğine dair endişeler ile günü karışık kapattı. FTSE100 36 puan ve DAX 28 puan yükselirken, CAC 8 puan düşüş ile günü tamamladı.

• Anheuser-Busch InBev (ABI) Super Bowl 2019 için 5,5 dakikalık TV reklamı satın alıp 25 milyon dolar harcayan şirket, tüm zamanlarının en yüksek bütçesini ayırmış oldu.

• Volkswagen (VOW) önümüzdeki 10 yılda elektrikli araç yatırımlarını 300 milyar dolar arttıracaklarını açıkladı. 150 milyar doları Çin’de kurulacak batarya, elektrikli araç teknolojisi ve üretimi için kullanmayı planlıyor. Alman, Amerikan ve Japon otomobil üreticilerinin Çin’e olan yoğun ilgisi artarak büyüyen elektrikli araç endüstrisinde önümüzdeki 10 yıl içinde lider konumda olması bekleniyor.

• Jaguar Land Rover dizel otomobillere olan düşük talepten dolayı Avrupa’da işçi çıkarmayı planlıyor. Emisyon kuralları ve Çin’deki büyümenin yavaşlaması otomobil sektörünün daralmasını etkileyen faktörlerden olurken, Ford (F) gidişatın bazı modellerin üretiminin durmasına neden olabileceğini belirtti.  

• Berenberg, Burberry Group (BRBY) görünümünü “TUT” olarak aşağı yönde revize etti. Global daralma ve makro belirsizliklerden dolayı lüks tüketim sektörünün olumsuz etkileneceğini belirtti. 


 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Advanced Micro Devices (AMD)

19.74

-2.23%

General Electric Company(GE)

8.94

5.18%

Bank of America Corp.(BAC)

25.73

-0.12%

Chesapeake Energy (CHK)

2.7300

-1.09%

Macy’s, Inc. (M)

26.11

-17.69%


En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Amarin Corp. (AMRN)

18.35

+22.09%

Grupo Financ.Banorte (GBOOF)

5.35

+13.35%

Domtar Corp. (UFS)

41.96

+12.07%

Canopy Growth (CGC)

37.55

+11.76%

Skanska AB (SKSBF)

17.10

+10.11%


En Çok Düşen Hisse Senetleri ()


Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Phunware Inc. (PHUN)

156.26

-28.97%

Macy’s (M)

26.11

-17.69%

MongoDB (MDB)

75.20

-13.18%

Deckers Outdoor (DECK)

113.61

-10.27%

WD-40 Co. (WDFC)

171.04

-6.93%


Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


Back to Top