11 Haziran 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD Merkez Bankası’nın artan tüketici fiyatlarının geçici olacağını ve kolay para politikası duruşunu değiştirmek için erken olduğunu söylemesinin ardından ABD endeksleri günü pozitif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile %0.47, %0.78 ve %0.06 artı ile günü tamamladı.

RH (RH), 4.10 dolarlık piyasa tahmininin üzerinde, hisse başına 4.89 dolarlık çeyreklik kar açıkladıktan sonra yükselişe geçti. Eskiden Restoration Hardware olarak bilinen ev mobilyası perakendecisi beklenenden daha iyi bir gelir bildirdi ve 2021 yılı görünümünü yukarı revize etti.

Signet Jewelers (SIG), hisse başına 2.23 dolarlık çeyreklik kazançla 1.27 dolarlık piyasa tahminini nerdeyse ikiye katladı. Mücevher perakendecisinin geliri, aynı mağaza satışlarının bir yıl öncesine göre iki katından fazla artmasıyla tahminleri geçti. Signet, 2021 yılı gelir tahminini de yükseltti.

GameStop (GME), üst düzey pozisyonlara iki eski Amazon yöneticisini işe alarak yönetici kadrosunu yeniledi. Matt Furlong CEO, Mike Recupero baş finans görevlisi olarak seçildi. Buna ek olarak, video oyunu perakendecisi beklenenden daha iyi çeyreklik rakamlar açıkladı. GameStop ayrıca belirli aralıklarla 5 milyon ek hisse satabileceğini de söyledi.

Jefferies, güçlü abonelik artışına ve marka değerini yeni kategorilere ayırma hareketine atıfta bulunarak köpek ürünleri şirketi The Original BARK Company (BARK) şirketini “satın al” tavsiyesiyle araştırma kapsamına aldı. Eskiden BarkBox olarak bilinen şirket, Northern Star Acquisition ile birleşmesinin ardından geçen hafta yeni adı ve hisse senedi sembolü altında işlem görmeye başladı.

İş akışı platformları sağlayıcısı ServiceNow (NOW), Goldman Sachs'taki "Conviction Buy" listesine eklendikten sonra hisse senedi %5.25 arttı. Goldman, yakın vadeli temelleri iyileştirdiğini ve abonelik gelirini hızlandırma potansiyelini belirtiyor.

Oppenheimer, Fastly (FSLY) hisselerinin görünümünü “piyasa üstü getiri” seviyesinde “piyasa getirisi” seviyesine düşürdü. Oppenheimer, Fastly'nin bu haftaki internet kesintisine hızlı ve uygun bir şekilde tepki verdiğini, ancak müşterilerin bulut sağlayıcılarını değiştirme maliyetlerinin nispeten düşük olduğunu kaydetti.

United Airlines'ın (UAL), en az 100 Boeing (BA) 737 Max jeti satın alım ileri görüşmelerinde olduğunu bildirdi. Konuya aşina olan kişiler Bloomberg'e, görüşmelerin United'daki daha geniş bir filo yenilemesinin parçası olduğunu söyledi.

Tesla (TSLA), Perşembe günü amiral gemisi elektrikli sedanının yeni bir yüksek performanslı versiyonu olan Model S Plaid'in teslimatlarına başladı. Tesla'nın web sitesinden yaptığı açıklamaya göre, üç motorlu, dört tekerlekten çekişli Model S Plaid 1,020 beygir gücü üretiyor, tahmini EPA dereceli 390 mil menzile sahip bir bataryaya sahip ve saatte 200 mil maksimum hıza ulaşabiliyor.

Roblox (RBLX), bir grup müzik yayıncısından telif hakkı ihlali davasıyla karşı karşıya. Video oyun platformu şirketi, geliştiricilerin telif hakkıyla korunan müzikleri izinsiz veya ödemesiz olarak kullanan oyunlara müzik yerleştirmesine izin vermekle suçlanıyor.

Verint Systems (VRNT) çeyreklik karını 0.35 konsensüs tahminin üzerinde hisse başına 0.44 dolar açıkladı. Müşteri ilişkileri yazılımı şirketinin geliri de analistlerin tahminlerinin üzerinde geldi ve Verint tam yıl rehberliğini artırdı.

Avrupa Piyasaları

• Enflasyon hedefinin son zamanlarda aşılmasına rağmen, Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını ve varlık alımlarını değiştirmemeyi tercih etmesinin ardından Avrupa borsaları, günü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 %0.10 artı ve DAX30 %0.06, CAC40 %0.26 eksi ile günü tamamladı.

UBS, Electricite de France SA (EDF) hisselerinin görünümünü “nötr” seviyesinden “al” seviyesine çıkardı ve hisse hedef fiyatını 15 avroya güncelleyerek son kapanış fiyatına ek %26 getiri potansiyeline işaret etti. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ise 15.72 avro gözükmekte.

Vestas Wind Systems A/S (VWS), ReNewPower of India'dan 101 MW’lık sipariş aldı. Siparişin Gujarat'taki daha önce toplam 250 MW'lık türbin tedarik projesinin bir uzantısı olduğu söylendi. Sözleşme, 46 adet V120-2.2 MW türbinin tedarikini, denetimini ve ayrıca 10 yıllık Aktif Çıkış Yönetimi (AOM) 5000 hizmet sözleşmesini içeriyor.

Bir Inderes analisti, Raisio Oyj (RAIVV) hisselerinin görünümünü “azalt” seviyesinden “sat” seviyesine düşürdü ve hisse hedef fiyatını 3.60 avroya güncelleyerek son kapanış fiyatının %14 aşağısına gelebileceği uyarısında bulundu. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ise 4.03 avro gözükmekte.

  

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

AMC Entertainment (AMC)

42.81

-13.23%

Clover Health Invest. (CLOV)

14.34

-15.25%

ContextLogic Inc. (WISH)

10.69

0.85%

Ford Motor Company (F)

15.11

-2.39%

Cleveland-Cliffs Inc. (CLF)

22.96

-1.12%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

RH (RH)

707.14

15.67%

monday.com Ltd. (MNDY)

178.87

15.40%

Embraer S.A. (ERJ)

15.72

15.33%

Signet Jewelers Limited (SIG)

69.58

13.99%

Iovance Biotherapeutics (IOVA)

23.14

12.11%

 


 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

GameStop Corp. (GME)

220.39

-27.16%

Clean Energy Fuels Corp. (CLNE)

10.99

-15.59%

Clover Health Invest. (CLOV)

14.34

-15.25%

Celsius Holdings, Inc. (CELH)

61.75

-15.10%

AMC Entertainment (AMC)

42.81

-13.23%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top