10 Haziran 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Federal Rezerv'in erken daralma eylemini tetikleyebilecek enflasyon beklentileri, ABD endekslerinin tarihi zirvelerinden geri çekilmesine neden oldu. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile %0.18, %0.09 ve %0.44 eksi ile günü tamamladı.

Gıda üreticisi Campbell Soup (CPB), son çeyreğinde beklentilerin 0.09 dolar aşağısında, hisse başına 0.57 dolar kar açıkladı. Gelir de tahminlerin altında kaldı. Campbell ayrıca hem bu çeyreklik sonuçları hem de Plum bebek maması ve atıştırmalık işinin son satışını yansıtan 2021 yılı tahminini düşürdü.

Elektrikli kamyon üreticisi Lordstown Motors (RIDE), bir SEC başvurusunda, araç üretimini finanse etmekte sorun yaşadığını söyledi.

Target (TGT), çeyreklik temettüsünü hisse başına 0.68 dolardan %32'lik bir artışla 0.90 dolara çıkardı. İyileştirilmiş ödemenin 10 Eylül tarihinde yapılması bekleniyor.

İlaç üreticisi Merck (MRK), hükümete hafif ila orta şiddette Covid-19 vakalarını tedavi etmek için tasarlanmış bir oral tedavi olan molnupiravir tedariğine yönelik bir anlaşma yaptı. İlaç şu anda faz 3 denemesinde değerlendirilmektedir.

Bulut bilişim şirketi Fastly (FSLY), müşteri ayarlarını değiştirdiğinde tetiklenen bir yazılım hatasından kaynaklandığını söyleyerek Salı günkü yaygın internet kesintisi için özür diledi.

Boya üreticisi Sherwin-Williams (SHW), pandemi gerilese bile ürünlerine yönelik talebin devam ettiğini gördüğünden, 2021 yılı için satış ve kar beklentilerini yükseltti. Şirket ayrıca yüksek hammadde maliyetleriyle başa çıkmak için fiyatlarını artırıyor.

Casey’s General Stores (CASY) çeyreklik kazancını 0.88 konsensüs tahminin üzerinde hisse başına 1.12 dolar açıkladı. Market zincirinin geliri de tahminleri aştı. Benzin alımları hariç aynı mağaza satışları, müşteri trafiğinin istikrarlı bir şekilde artmasıyla %12.8 arttı.

Wells Fargo Securities, Fox Corp.’un (FOXA) spor oyunlarındaki faaliyetlerine vurgu yaparak şirket hisselerinin görünümünü “eşit ağılıktandır” seviyesinden “ağırlığı artır” seviyesine yükseltti.

Jefferies kar marjlarındaki artışa dikkat çekerek, giyim perakendecisi Abercrombie & Fitch (ANF) hisselerinin görünümünü “tut” seviyesinden “al” seviyesine yükseltti.

Ferrari (RACE), STMicroelectronics (STM) yöneticisi Benedetto Vigna'yı yeni CEO'su olarak atadı ve Louis Camilleri'nin otomobil üreticisinin şefi olarak emekli olmasından bu yana altı aydır boş olan bir pozisyonu doldurdu. Yonga üreticisi STMicro'nun en büyük bölümünü yöneten Vigna, 1 Eylül'de Ferrari'deki yeni görevine başlayacak.

Tel Aviv merkezli monday.com Ltd. (MNDY), bugün 3.7 milyon hisse senedini 125  - 140 dolar  fiyat aralığıyla halka arz ederek piyasadan yaklaşık 569 milyon dolar toplamayı hedeflemekte. Salesforce.com Inc.'in girişim kolu ve Zoom Video Communications Inc., işyeri yönetimi yazılımı üreticisinin 75 milyon dolarlık hissesini halka arz fiyatı üzerinden özel bir yerleşimle satın almayı kabul etti. Halka arz Goldman Sachs Group Inc. ve JPMorgan Chase & Co. aracılığıyla yapılacak.

Arizona merkezli ve ayakta tedavi gören ruh hastalarına hizmet veren LifeStance Health Group, Inc. (LFST), bugün 32.8 milyon şirketten ve 7.2 milyon hissedarlardan gelen toplamda 40 milyon hisse senedini 15 - 17 dolar fiyat aralığıyla halka arz ederek piyasadan 782 milyon dolar toplamayı hedeflemekte. Halka arz Goldman Sachs Group Inc. ve JPMorgan Chase & Co. tarafından yönetilen 12 kurumla yapılacak. 2017 yılında kurulan şirket, çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere davranışsal sağlık hizmetleri sunmaktadır. LifeStance, çevrimiçi bir dağıtım platformu aracılığıyla veya yüz yüze merkezlerde bakım sağlayan 3,300'den fazla lisanslı klinik çalışanı istihdam etmektedir.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, ABD enflasyon verileri ve ECB tarafından bugün yapılacak önemli açıklamalar öncesinde günü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 %0.20, DAX30 %0.38 eksi ve CAC40 %0.19 artı ile günü tamamladı.

İsveçli ev geliştirme e-ticaret grubu BHG Group AB (BHG) yaptığı açıklamada, HYMA Skog & Tradgard AB'yi 1.6 milyar İsveç kronuna (193.6 milyon dolar) kadar satın almayı kabul ettiğini söyledi. HYMA, İskandinav bölgesinde öncelikli olarak çevrimiçi kanallar aracılığıyla ev kullanımına yönelik bahçe ürünleri, aletleri ve makineleri satmaktadır.

Bir Credit Suisse analisti, UniCredit (UCG) hisselerinin görünümünü “nötr” seviyesinden “piyasa üstü getiri” seviyesine yükseltti ve hisse hedef fiyatını 12.50 avroya güncelleyerek son kapanış fiyatına ek %16 getiri potansiyeline işaret etti. Hisse için yapılan ortalama hedef fiyatı ise 11.24 avro gözükmekte.

Altice U.K. yüksek hızlı geniş bant internet ağını genişletme planının bir parçası olarak yüksek profile sahip BT Group Plc’nin (BT) %12 hissesini satın aldı. Satın alma değerinin yaklaşık 2.2 milyar sterlin (3.1 milyar dolar) olduğu söylenmekte.

Finlandiya basınında çıkan bir dizi habere göre Bayer AG (BAYN), Finlandiya'nın güney kıyısındaki Turku'da yeni bir ilaç fabrikası kuracak ve oradaki mevcut doğum kontrol hapları tesisini 250 milyon avroluk bir yatırımla kapsamlı otomasyon ve robotik içeren şekilde modernize edecek.

  

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Clover Health Invest. (CLOV)

16.92

-23.61%

ContextLogic Inc. (WISH)

10.60

-8.86%

Clean Energy Fuels Corp. (CLNE)

13.02

31.52%

AMC Entertainment (AMC)

49.34

-10.37%

BlackBerry Limited (BB)

15.16

-4.05%

 


 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Clean Energy Fuels Corp. (CLNE)

13.02

31.52%

Root, Inc. (ROOT)

13.47

19.10%

Covanta Holding Corp. (CVA)

17.64

18.71%

Inovio Pharmaceuticals (INO)

10.03

16.76%

Cleveland-Cliffs Inc. (CLF)

23.22

14.55%

 


 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Clover Health Invest. (CLOV)

16.92

-23.61%

Clarivate Plc (CLVT)

26.39

-19.59%

Dream Finders Homes (DFH)

26.93

-14.75%

The Wendy's Company (WEN)

25.21

-12.68%

Hims & Hers Health, Inc. (HIMS)

13.45

-12.38%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top