08 Nisan 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Merkez Bankasının (FED) piyasaları ve ekonomiyi desteklemeye kararlı olduğunu göstermesinin ardından S&P 500 günü rekor seviyede kapattı. S&P500, Dow Jones sırasıyla 0.15%, 0.05% artı ve Nasdaq 0,.07% eksi ile günü tamamladı.

• Beyond Meat (BYND), Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk üretim tesisi olan Çin'de yeni bir üretim tesisinin açıldığını duyurdu. Bitki bazlı gıda şirketi, yeni fabrikanın bölgeye ürün teslim etme kabiliyetini önemli ölçüde artıracağını söyledi.

• Nokia (NOK), bilgisayar üreticisi Lenovo ile uzun süredir devam eden bir patent anlaşmazlığını çözerek yeni bir çapraz lisans anlaşması imzaladı. Dava, Lenovo’nun çoklu video sıkıştırma teknolojilerini kullanmasıyla ilgiliydi. Anlaşmanın şartları açıklanmadı, ancak Finlandiya merkezli telekom ekipmanı üreticisi Lenovo'dan bir ödeme alacağını söyledi.

• Li Auto (LI), Çin merkezli elektrikli araç üreticisinin araştırma ve geliştirmeyi finanse etmek için kullanılacağını söylediği 750 milyon dolarlık yeni bir borçlanma teklifi duyurdu.

• Niu Technologies (NIU), Çin merkezli şirketin iki tekerlekli taşıma cihazını bu yaz Kuzey Amerika, Çin ve Avrupa'da kullanıma sunmayı planlamasıyla birlikte ilk elektrikli kick-scooter'ını tanıttı.

• RBC, güneş enerjisi ekipmanı şirketi SunRun’ın (RUN) hızla büyüyen çatı tipi güneş enerjisi pazarında lider oyuncu konumuna dikkat çekerek, şirket hisselerini “piyasa üstü getiri” olarak derecelendirdi.

• Pfizer'in (PFE) romatoid artrit ilacı Xeljanz, bir çalışmada hastalar arasında kalp ile ilgili sorunlar ve kanser riskinin arttığını göstermesinin ardından Kanadalı sağlık yetkilileri tarafından inceleniyor. Xeljanz'ın küresel satışları 2020'de 2.44 milyar dolara ulaştı.

• Genworth Financial (GNW), 2016 yılında ilk kez açıklanan 2.7 milyar dolarlık bir işlem olan Çin merkezli China Oceanwide Holdings tarafından satın alınacak anlaşmayı feshetti. Sigorta şirketi, yönetim kurulunun, yasal engellerden kaynaklanan gecikmelerin ardından anlaşmanın makul bir süre içinde tamamlanamayacağına karar verdiğini söyledi.

• Genetik test şirketi Qiagen (QGEN), Covid-19'a neden olan virüsün yeni varyantlarını tanımlayan araştırmacılar için geri dönüş süresini kısaltan yeni teknolojiyi açıkladı.

• Baird, PAM (ayrıcalıklı erişim yönetimi) teknolojisi için güçlü bir talep gördüğünü söyleyerek siber güvenlik yazılım şirketi CyberArk Software’in (CYBR) hisse görünümünü “nötr” seviyesinden “piyasa üstü getiri” seviyesine çıkardı.

• Wolfe Research, medya şirketi ViacomCBS (VIAC) için tavsiyesini “nötr” seviyesinden “piyasa üstü getiri” seviyesine revize ettiğini açıkladı. Şu anda neredeyse iki katına çıkan ve bu kazançları geri veren son dalgalanmanın ardından cazip bir değerleme noktasında olduğunu da raporunda belirtti.

Avrupa Piyasaları

• Birleşik Krallık'ta aşı uygulamalarının hızlı ilerlemesi konusundaki iyimserlik ve geçmiş günkü yükselişlerin ardından gelen kar satışları sonrası Avrupa borsaları günü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.91% artı, DAX30 0.24% ve CAC40 0.01% eksi ile günü tamamladı.

• Invest Securities SA, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton (MC) hisselerinin görünümünü “nötr” seviyesinden “al” seviyesine yükseltti ve hisse hedef fiyatını 634 avro açıklayarak son kapanış fiyatına ek %9.8 getiri potansiyeline işaret etti. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ise 582.39 avro gözükmekte.

• Bilim Bakanı Khairy Jamaluddin gönderdiği bir tweetinde, Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) aşı ile nadir kan pıhtılaşma sorunları arasında olası bir bağlantı bulmasının ardından Malezya'nın AstraZeneca (AZN) Covid aşılarının kullanımını gözden geçireceğini söyledi.

• Maersk Drilling (DRLCO), Gana açıklarında Tullow Oil (TLW) ile 370 milyon dolarlık uzun vadeli sondaj sözleşmesinin onaylandığını söyledi.

• SoftBank Group Corp.’un Vision Fund 2'si, Norveç’in en büyük çevrimiçi market işi olan Oda’nın genişlemesini finanse etmek için teknoloji yatırımcısı Prosus NV’ye (PRX) katılıyor ve işletmeye yaklaşık 750 milyon avro (900 milyon dolar) değer veriyor.

• Societe Generale, Unilever Plc (ULVR) hisselerinin görünümünü “al” seviyesinden “sat” seviyesine düşürdü ve hisse hedef fiyatını 3,800 peni açıkladı. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ise 4,476.44 peni gözükmekte. 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

ViacomCBS Inc. (VIAC)

43.89

-1.04%

Apple Inc. (AAPL)

127.90

1.34%

NIO Inc. (NIO)

37.27

-6.82%

Carnival Corporation & plc (CCL)

29.00

1.40%

Ford Motor Company (F)

12.73

-1.47%

 

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Genetron Holdings Ltd. (GTH)

23.29

9.45%

Biohaven Pharma. (BHVN)

71.35

8.47%

InterDigital, Inc. (IDCC)

71.58

8.24%

Freddie Mac (FMCC)

2.18

7.92%

AbCellera Biologics Inc. (ABCL)

31.29

7.90%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Voyager Digital Ltd. (VYGVF)

23.02

-16.08%

Li Auto Inc. (LI)

22.23

-12.93%

Upstart Holdings, Inc. (UPST)

126.07

-12.63%

Marathon Digital (MARA)

46.26

-11.80%

Silvergate Capital Corp. (SI)

140.57

-10.97%Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top