07 Nisan 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• İşgücü piyasasında güçlü bir toparlanmaya işaret eden son veriler ve hem hizmetler hem de fabrika sektörlerinde hızlı büyümeyi belirten öncü göstergeler, yatırımcıları ABD merkez bankasının faiz oranlarını önceden tahmin edilenden daha erken sıfıra yaklaştıracağı yönündeki iddialara sevk etti. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.10%, 0.05% ve 0.29% eksi ile günü tamamladı.

• Illumina (ILMN), mevcut analist tahminlerini aşan ön cari çeyrek ve tam yıl kılavuzu yayınladı. Yaşam bilimleri şirketi, öngörülen sonuçlarının gen sıralaması ve ilgili işlerinde rekor siparişlerle yönlendirildiğini söyledi.

• Biyofarmasötik şirketi Cara Therapeutics (CARA) hisselerinin bugün geçerli olmak üzere S&P SmallCap 600 endeksine ekleneceği haberinin ardından %13.98 arttı.

• Atlantic Equities, Snap (SNAP) hisselerinin görünümünü “nötr” seviyesinden “ağırlığı arttır” seviyesine yükseltmesinin ardından şirket hisseleri %5.12 oranında arttı. Firma, Snap’in mesajlaşma merkezli bir platformdan geniş bir içerik platformuna dönüşümünün yanı sıra değerlemeyi kilit bir faktör olarak gösteriyor.

• Özel amaçlı satın alma şirketi Mudrick Capital Acquisition (MUDS), en çok beyzbol kartları ve Bazooka sakızı ile tanınan Topps'u, şirkete 1.3 milyar dolar değer veren bir birleşmede halka açıyor. Topps başkanı ve eski Disney CEO'su Michael Eisner, hisselerinin tamamını yeni şirkete devredecek.

• The Wall Street Journal'a göre Moderna (MRNA), fason üretici Catalent (CTLT) ile Catalent’in Bloomington, Indiana fabrikasında Moderna’nın Covid-19 aşısının üretimini neredeyse ikiye katlamak için bir anlaşma yaptı.

• Enerji üreticisi Phillips 66 (PSX), orta ve güney ABD eyaletlerindeki Gulf Coast petrokimya operasyonlarını felce uğratan kış hava olayları nedeniyle, beklenenden daha büyük bir ilk çeyrek kaybı rapor edeceğini söyledi.

• Southwest Airlines (LUV), 209 pilotu 1 Haziran'da aktif göreve geri döndürme planlarıyla birlikte gönüllü izinlileri de geri çağırdı. Yapılan çağrı, yazın seyahat talebinde toparlanma beklentisiyle geldi.

• Bir Roth Capital kıdemli araştırma analistine göre Tesla (TSLA) hissesi hisse başına yalnızca 150 dolar değerinde. Irwin, Tesla'yı ABD ve Avrupa pazarlarında yalnızca "küçük bir oyuncu" olarak nitelendirdi ve CNBC'ye, insanların yanlışlıkla Tesla'nın hiçbir rakibi olmadığını varsaydığını söyledi.

• Pekin merkezli Niu Technologies (NIU), ilk çeyrekte 149,649 e-scooter satışı yapıldığını duyurdu.

• Credit Suisse, iyi bir iş anlaşmadan kaynaklanan "güçlü organik büyüme" beklediğini söyleyerek varlık yönetimi şirketi BlackRock (BLK) hisselerini model portföyüne dahil etti.

• Kuyumcu Signet Jewelers (SIG), Rocksbox mücevher abonelik hizmetleri satın alımı konusunda bir anlaşma yaptığını duyurdu. Satın alım miktarı ise açıklanmadı.

• Dijital olarak yerel internet perakendeciliğini ve doğrudan tüketiciye yönelik işletmeleri hedefleyen bir şirketi olan Big Sky Growth Partners (BSKYU), ilk halka arzda 30 milyon hisseyi 10 dolardan halka arz ederek 300 milyon dolar piyasadan toplamayı hedefliyor. Big Sky Growth Partners 2021'de faaliyete geçti ve ortakları arasında Chewy Inc'in eski başkanı Mark Vadon da bulunmakta.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler sonrasında günü pozitif bir seyirle kapadı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 1.28%, DAX30 0.70% ve CAC40 0.47% artı ile günü tamamladı.

• Fransız hükümeti, Avrupa Komisyonu ile şirketin mali kaynaklarını destekleme planları üzerine müzakereler devam ederken, EDF’nin (EDF) azınlık hissedarlarını satın almak için 10 milyar avro (11.9 milyar dolar) harcama önerisine karşı geri adım attı. Fransız Maliye Bakanlığı sözcüsü bu rakamı doğrulamayı reddederken, hükümetin planlarına aşina bir kişi bunun önemli ölçüde abartıldığını söyledi.

• Amundi SA (AMUN), Societe Generale SA’nın fon yönetim kolu Lyxor’u 825 milyon avroluk (980 milyon dolar) nakit anlaşması ile satın almayı kabul etti. Yapılan açıklamaya göre, Paris merkezli firma borç verenle özel görüşmelere başladı ve anlaşmanın önümüzdeki yılın Şubat ayına kadar tamamlanmasını bekliyor. Bloomberg, daha önce Amundi'nin Lyxor için lider teklif veren olduğunu bildirdi.

• Carnegie, Danske Bank A/S (DANSKE) hisselerinin görünümünü “tut” seviyesinden “al” seviyesine yükseltti ve hisse hedef fiyatını 145 krona yükselterek son kapanış fiyatına ek %19 getiri potansiyeline işaret etti. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ize 123.50 kron gözükmekte.

• Ryanair (RY4C), Paskalya seyahat kısıtlamaları ve AB genelinde aşıların yavaş yayılması nedeniyle daha önce açıklanan 80 ila 120 milyon yolcu aralığının alt tahminine doğru 2022 yılı için yolcu sayısındaki görünümü güncelledi.

• Maersk Drilling, Malezya açıklarındaki Gumusut-Kakap projesinde sondaj gemisi Maersk Viking için Royal Dutch Shell PLC (RDSA) ile sözleşme imzaladı. Sözleşmenin Aralık ayında başlaması bekleniyor, tahmini süre ise 150 gün olarak belirtildi. Sözleşme değeri, mobilizasyon ücreti dahil yaklaşık 34 milyon dolar açıklandı.

   

 


 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

ViacomCBS Inc. (VIAC)

44.35

3.38%

Apple Inc. (AAPL)

126.21

0.25%

Ford Motor Company (F)

12.92

1.73%

NIO Limited (NIO)

40.00

1.76%

Tencent Music Enter. (TME)

20.16

5.94%

 

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

GSX Techedu Inc. (GSX)

32.75

13.87%

Velodyne Lidar, Inc. (VLDR)

14.29

12.52%

Chargepoint Holdings (CHPT)

31.09

10.48%

iQIYI, Inc. (IQ)

18.68

9.95%

Roku, Inc. (ROKU)

359.37

9.47%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

ImmunityBio, Inc. (IBRX)

18.80

-13.31%

Ultra Clean Holdings, Inc. (UCTT)

58.21

-10.47%

Turning Point Therap. (TPTX)

82.36

-8.44%

Rocket Pharmaceuticals (RCKT)

42.88

-8.08%

Nano-X Imaging Ltd. (NNOX)

44.76

-7.81%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top