07 Ekim 2021 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratların borç tavanının uzatılması konusunda uzlaşmaya vardığına ilişkin haber akışı ile günü pozitif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.41%, 0.63% ve 0,63% artı ile günü tamamladı.

Bira ve şarap üreticisi Constellation Brands (STZ), gelir piyasa tahminlerini geçmesine ve şirketin tam yıl kazanç görünümünü yükseltmesine rağmen, hisse başına çeyreklik 2,38 dolarlık karı ile 2,77 dolarlık tahmini ıskaladı.

Aydınlatma ve bina yönetim sistemleri üreticisi Acuity Brands (AYI), hisse başına 3.27 dolarlık düzeltilmiş üç aylık kar bildirdi ve gelir rakamları 2.85 dolarlık piyasa tahminini geçti. Kazanç artışı, şirketin daha yüksek işçilik, malzeme ve navlun maliyetlerini içeren "zorlu" bir ortam olarak adlandırdığı ortamda geldi.

Palantir Technologies (PLTR), savunma karar verme sürecini optimize etmek için tasarlanmış bir işletim sistemi olan Gotham platformunu sağlamak için 823 milyon dolarlık bir Ordu sözleşmesi imzaladığını açıklamasının ardından yükseldi.

Norveçli CEO Frank Del Rio, CNBC'ye yaptığı açıklamada Norwegian Cruise Line‘ın (NCLH) pandemi başladığından bu yana ilk kez Nisan ayına kadar tüm filosunu faaliyete geçireceğini söyledi. Gemilerin yüzde 75'inin bu yılın sonuna kadar yelken açması gerektiğini söyledi.

Disk sürücüsü üreticisi Seagate Technology (STX) hisseleri, Morgan Stanley'nin artan envanter seviyeleri ve kurumsal harcama planlarındaki düşüş de dahil olmak üzere kötüleşen endüstri verilerini gerekçe göstererek hisse senedini "ağırlığı artır"dan "eşit ağırlığa" düşürmesinin ardından geriledi.

General Motors (GM), elektrikli araç büyümesine yönelik planlarını vurgulamak için yatırımcı toplantısı yapmaya hazırlanıyor. Hisse senedi üzerinde verilecek mesajlar etkili olabilir.

Southwest Gas (SWX), Dominion Energy'den (D) Questar Pipelines'ı 1.975 milyar dolar nakit ve üstlenilen borç karşılığında satın almak için bir anlaşma yaptı. Southwest Gas'ta %4.9 hisseye sahip olan yatırımcı Carl Icahn, bu hafta başlarında ilk kez ortaya çıktığında, şirkete böyle bir anlaşmaya itiraz eden bir mektup göndermişti. Icahn, anlaşmanın büyük bir hata olacağını ve hissedar değerini azaltacağını söyledi.

Facebook (FB) CEO'su Mark Zuckerberg, ihbarcı Frances Haugen'in suçlamalarına, şirketin güvenlikten ziyade kâra öncelik vermediğini söyleyerek yanıt verdi. Zuckerberg, Haugen'in Salı günü Senato panelindeki ifadesinin ardından suçlamaları ele alan bir blog yazısı yayınladı.

Manchester United (MANU), futbol kulübünü kontrol eden Glazer ailesinin 9,5 milyon hisse teklifini açıkladı. Manchester United satıştan herhangi bir gelir almayacak.

HSBC Holdings (HSBC), UBS'de "nötr" konumundan "al" seviyesine yükseltildi, bu da bankanın finansal performansı için cazip bir değerlemeye ve iyimser 2022 beklentilerine işaret ediyor.

31 Temmuz 2021 itibariyle birlikte 767.000'den fazla üyeden oluşan birinci sınıf sağlık, fitness ve sağlıklı yaşam deneyimleri sunan lider bir yaşam tarzı markası olan Life Time Group Holdings (LTH) bugün NYSE borsasında halka arz oluyor. Şirket 18-21 dolar fiyat aralığı ile 46.2 milyon hisseyi NYSE borsasında LTH kodu ile işleme açıyor. Şirket, yılın ilk altı ayında 229,2 milyon dolar zarar açıkladı, şirket bir önceki yıl 182,7 milyon dolar zarar açıklamıştı.

120'den fazla ülkede 6 milyondan fazla üyeden oluşan topluluğa eşsiz fitness deneyimleri ve çözümleri sunan küresel bir fitness ve yazılım şirketi olarak dünya lideri olan iFIT Health & Fitness Inc (IFIT), bugün yaklaşık 31 milyon A Sınıfı adi hisse senetlerini 18-21 dolar fiyat aralığında NASDAQ borsasında IFIT kodu ile halka arz ediyor. Şirket halk arz yoluyla 600 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor. Şirket, 1988'de ProForm Fitness'ı satın aldı. Daha sonra 1994'te özel sermaye fonu Bain Capital'e satılmıştı. Haziran 2021'de grup kendisini IFIT olarak yeniden adlandırdı.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, yükselen petrol ve gaz fiyatlarının önce enflasyonu ve daha sonra ekonomik büyümeyi etkileyeceği endişelerini artırması ile günü negatif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 1.15%, CAC40 1.26% ve DAX30 1.46% eksi ile kapattı.

Alman kiralama şirketi Grenke (GLJ), 2021 yılı için kazanç tarafında beklentileri karşılayamayacağını ve tüm yıl kar tahminlerini düşürdüğünü açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri değer kaybetti.

Danimarka merkezli ses çözümleri sağlayıcısı GN Store Nord (GN), şirketin İşitme ünitesinde gecikmeler nedeniyle üretimde kesintiye gideceğini açıkladı. Yapılan olumsuz açıklama sonrasında şirket hisseleri değer kaybetti.

İngiltere'nin en büyük perakendecisi Tesco (TSCO) tüm yıl görünümünü yükseltti ve ayrıca şirket 500 milyon sterlinlik hisse geri alım programını başlattığını açıkladı. Şirket hisseleri yaklaşık %6 değer kazandı.

Alman yazılım firması TeamViewer (TMV), son çeyrek beklentilerin altında kar açıkladı.  Ayrıca şirket tüm yıl görünümünü düşürdüğünü açıklamasından sonra şirket hisseleri %25 oranında değer kaybetti.

 

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Palantir Technologies (PLTR)

23.58

1.59%

Apple Inc. (AAPL)

142.00

0.63%

Ford Motor Company (F)

14.12

-1.19%

Ginkgo Bioworks (DNA)

10.59

-11.60%

AT&T Inc. (T)

27.31

-0.15%

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Affirm Holdings, Inc. (AFRM)

133.70

19.95%

Hertz Global Holdings (HTZZ)

26.50

19.64%

TDCX Inc. (TDCX)

25.25

15.83%

SmileDirectClub, Inc. (SDC)

6.75

14.99%

Acuity Brands, Inc. (AYI)

195.55

10.90%


 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

TeamViewer AG (TMVWY)

10.46

-23.76%

Erasca, Inc. (ERAS)

19.10

-16.04%

Manchester United (MANU)

16.94

-13.66%

Arqit Quantum Inc. (ARQQ)

18.50

-13.39%

Recursion Pharma. (RXRX)

18.49

-13.36%

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Back to Top