06 Nisan 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD borsasının Cuma günü paskalya tatili nedeniyle kapanmasıyla birlikte, piyasanın en son istihdam raporuna verdiği ilk tepki, ABD'de işe alımların Mart ayında arttığını gösterdi. İşverenler, Ağustos ayından bu yana en yüksek artış olan, geçen ay mevsimsel olarak ayarlanmış 916,000 kişiyi istihdam ettiler. İşe almanın hızlı temposu, güçlü bir ekonomik toparlanma için umutları güçlendirdi S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırasıyla 1.44%, 1.67% ve 1.13% artı ile günü tamamladı.

• Tesla (TSLA), ilk çeyrekte yaklaşık 185,000 araç teslim etti. Bu rakam şirket için bir rekor ve konsensüs tahmin olan 10,000'den seviyesinden fazla.

• Video oyunu perakendecisi GameStop (GME), bilançosunu güçlendirmek ve süregelen dönüşümünü hızlandırmak için kullanmayı planladığı bir teklifle 3.5 milyona kadar hisse satmak istediğini duyurdu. GameStop ayrıca, mevcut çeyreğinin ilk dokuz haftasındaki satışların bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 arttığını söyledi.

• Goldman'ın "satın al" derecelendirmesiyle kapsamına aldığı ve Morgan Stanley'in "ağırlığı arttır" derecelendirmesiyle koruduğu video oyun geliştirme platformu şirketi Roblox’un (RBLX) hisse senetleri %5.08 arttı. Goldman, Roblox'un oyun geliştirme maliyetlerini içerik oluşturuculara devredebileceğini belirterek, her iki firma da güçlü büyüme beklentilerinden bahsediyor.

• Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yeniden başlama için belirli bir tarih belirlememiş olmasına rağmen, ABD kruvaziyer gemi seferleri için kılavuzunu güncelledi. HaberRoyal Caribbean (RCL), Norwegian Cruise Line (NCLH), Carnival (CCL) sırasıyla %2.86, %7.18 ve %4.65 arttı.

• Bir kalite kontrol sorunu Johnson & Johnson’ın (JNJ) Covid-19 aşısının bir kısmını mahvettikten sonra, sözleşmeli üretici Emergent Biosolutions'a (EBS) ait bir fabrikadan üretimi devralacak. Wall Street Journal, geçişe uyum sağlamak için AstraZeneca’nın (AZN) Covid-19 aşısının üretiminin başka bir yere taşınacağını bildirdi. Ayrıca J&J, Covid-19 aşısı denemesini 12-17 yaşındakileri içerecek şekilde genişletti.

• Tribune Co. (TPCO), Choice Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Stewart Bainum ve İsviçreli milyarder Hansjorg Wyss'ten hisse başına 16.50 dolar değerinde 680 milyon dolarlık bir devralma teklifi aldı. Bu rakam, daha önce hedge fon Alden Global Capital ile kabul ettiği 635 milyon dolarlık bir anlaşmaya denk geliyor.

• The New York Times'a göre, resim paylaşım sitesi operatörü Pinterest (PINS), VSCO fotoğraf uygulaması şirketini satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Potansiyel bir anlaşma fiyatı belirlenemedi, ancak VSCO'nun değeri en son 550 milyon dolardı.

• Wells Fargo, Ford’un (F) yeni CEO'su Jim Farley ile birlikte daha hızlı dönüşüne ve General Motors’un (GM) elektrikli araçlar ve bağlantıdaki lider pozisyonuna işaret ederek her iki otomobil üreticisinin hisse görünümünü "ağırlığı arttır" olarak derecelendirdi.

• Pioneer Natural (PXD), şist endüstrisindeki konsolidasyon eğilimini sürdürerek, özel rakip şist üreticisi DoublePoint Energy'yi yaklaşık 6.4 milyar dolara satın almak için bir anlaşma yaptı.  

• Moderna (MRNA), Covid-19 aşı şişelerini önceki 10 dozdan daha fazla (15 doza kadar) doldurmak için Gıda ve İlaç İdaresi onayı aldı. Moderna, 15 dozluk şişeleri birkaç hafta içinde göndermeye başlamayı planlıyor.

• Morgan Stanley (MS), kısıtlamalar Fed tarafından kaldırılır kaldırılmaz temettü oranını artıracağını söyledi. Fed'in bir sonraki banka stres testi sonuçlarını Haziran ayında yayınlaması planlanıyor.

• Fitness zinciri Planet Fitness (PLNT), önümüzdeki mali yılda 100'e yakın yeni lokasyon açmayı planlıyor. CFO Tom Fitzgerald, The Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, şirketin uygulamasına yatırımı artırmak istediğini de açıkladı.

• Bank of America Securities, Lamb Weston (LW) için tavsiyesini ‘nötr’den ‘al’a yükseltirken hisse hedef fiyatını da 84 dolardan 100 dolara revize etti. BofA, talebin artmasıyla şirketin Covid öncesi iş seviyelerine yaklaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Piyasaları

• Paskalya tatilinin ardından seansın yeniden başlamasıyla birlikte Avrupa piyasaları güne yükselişle başladı. Küresel duyarlılık, ABD ve Çin'deki olumlu ekonomik verilerle desteklendi.

• Pandemiden etkilenen borçlu havayolu şirketi Air France-KLM (AF) yeniden sermayelendirme planının bir parçası olarak Fransız hükümetinden 4 milyar avro (4.7 milyar dolar) alacak. Ayrıca Fransa daha önceki 3 milyar avroluk bir krediyi hibrit araçlara dönüştürecek.

• Oddo BHF, Ordina NV (ORDI) hisselerinin görünümünü “piyasa üstü getiri” olarak derecelendirdi ve hisse hedef fiyatını 5.40 avro seviyesine güncelleyerek son kapanış fiyatına ek %63 getiri potansiyeline işaret etti. Hisse için yapılan ortalama fiyat hedefi ise 4.50 avro gözükmekte.

• Cinco Dias gazetesinin haberine göre, Telefonica (TEF) denizaltı kablo birimi için ihale sürecini bu hafta başlatacak.

• Credit Suisse Group AG (CSGN), teminat tamamlama çağrılarını yerine getiremeyen Archegos Capital Management ile ilişkili olarak uğradığı zararın 4.4 milyar CHF (4.7 milyar USD) olduğunu duyurdu. Archegos Capital’in yarattığı zararın etkisi ile 2021 ilk çeyrekte vergi öncesi 900 milyon CHF zarar açıklamayı bekleyen Credit Suisse hisse senedi geri alım programını askıya aldı.

• Açıklamaya göre Sage (SGE), İsviçre'deki işini çoğunluk hisseleri Warburg Pincus'a ait olan bir İK yazılım çözümleri sağlayıcısı Infoniqa'ya satmayı kabul ediyor. Satış bedeli yaklaşık 50 milyon CHF (39 milyon GBP) ve satışın tamamlanmasıyla tutar nakit olarak ödenecek.

   

 


 


 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

AMC Entertainment (AMC)

10.61

13.35%

Apple Inc. (AAPL)

125.90

2.36%

Ford Motor Company (F)

12.70

4.35%

NIO Limited (NIO)

39.31

-0.88%

Palantir Technologies (PLTR)

23.44

1.60%

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

CytoDyn Inc. (CYDY)

3.98

24.76%

Nano-X Imaging Ltd. (NNOX)

48.55

17.47%

Galaxy Digital  (BRPHF)

23.52

16.94%

Marathon Digital (MARA)

56.56

15.78%

AMC Entertainment (AMC)

10.61

13.35%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

ACADIA Pharmaceuticals (ACAD)

21.18

-17.23%

Tuya Inc. (TUYA)

20.07

-14.01%

Goosehead Insurance (GSHD)

96.83

-12.77%

Discovery, Inc. (DISCB)

97.22

-12.55%

GSX Techedu Inc. (GSX)

28.76

-10.63%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.


Back to Top