06 Ekim 2021 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, Emtia ve enerji fiyatlarındaki belirgin yukarı yönlü hareketler ve bu hafta açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine yönelik olumlu beklentilerin artması artması ile günü pozitif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 1.05%, 1.25% ve 0,92% artı ile günü tamamladı.

California merkezli şarap üreticisi Duckhorn Portfolio (NAPA), son çeyrek hisse başına 0.01 dolar konsensüs tahminlerine kıyasla hisse başına 0.08 dolar üç aylık kâr bildirdi. Şirket geliri de Wall Street tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca şirket beklenenden daha iyi bir tam yıl kazanç görünümü yayınladı. Şirket hisseleri %8.6 değer kaybetti.

Johnson & Johnson (JNJ), Kovid-19 aşısını kullanan bir madde için acil kullanım izni için Gıda ve İlaç İdaresi'ne başvuruda bulundu. FDA, önümüzdeki hafta hem J&J hem de Moderna (MRNA) için hızlandırılmış uzman incelemesi uygulayacağını açıkladı.

Veoneer (VNE), yatırım firması SSW Partners tarafından hisse başına 37 dolar karşılığında satış işlemini kabul etti ve ardından sensör ve sürüş platformu işini Qualcomm'a (QCOM) sattı. Veoneer (VNE), Temmuz ayında Kanadalı otomobil tedarikçisi Magna International (MGA) tarafından hisse başına 31,25 dolar karşılığında satın alınmayı kabul etmişti.

Morgan Stanley, elektrikli araç üreticisi Lordstown Motors (RIDE) hisselerinin görünümünü “eşit ağırlıklandır” seviyesinden “ağırlığı azalt” seviyesine düşürdü. Banka Lordstown Ohio tesisinin Foxconn'a yakın zamanda duyurulan satışının, tesise önceki tahminlerin beşte birinden daha az değer verdiğini belirtiyor.

Atıştırmalık ve içecek devi PepsiCo (PEP) çeyreklik kazancını beklentilerin 0.06 dolar üzerinde hisse başına 1.79 dolar açıkladı. Gelir de Street tahminlerini geçti. PepsiCo, pandemi kısıtlamalarının hafifletilmesinin restoran ve sinemalardaki satışları artırması nedeniyle yıllık gelir tahminini yükseltti.

Facebook (FB), Pazartesi günü yaklaşık %5'lik bir düşüşün ardından mütevazı bir toparlanma kaydetti ve şirket hisseleri %2 yükseldi. Pazartesi günkü düşüş, Facebook'un tüm hizmetlerini etkileyen altı saatlik bir kesintinin ardından geldi.

Gen tedavisi tedavilerinin geliştiricisi Ocugen (OCGN), Covid-19 aşı adayı ve makula dejenerasyonu tedavisini içeren ortak geliştirme ve tedarik anlaşmalarını açıkladıktan sonra şirket hisseleri %2,6 yükseldi.

Tesla (TSLA), eski işçisi Owen Diaz'a, kalıcı ırkçı sözleri de içeren düşmanca bir çalışma ortamından dolayı yaklaşık 137 milyon dolar ödemek zorunda kalacak. Bu karar bir San Francisco federal mahkemesinden geldi ve jüri, avukatların müvekkilleri için talep ettiğinden daha fazlasını verdi.

Southwest Airlines (LUV), çalışanları için Covid-19 aşısı zorunluluğunu açıklayan en son havayolu oldu. Çalışanların 8 Aralık'a kadar kurala uymaları gerekecek, ancak dini veya tıbbi muafiyetlere başvurmalarına izin verilecek.

Süpermarket zinciri Albertsons (ACI) hisseleri, BMO Capital'in hisse senedini "piyasa performansı"ndan "düşük performans"a düşürmesinin ardından geriledi. BMO, artan ücret maliyetlerine ve fiyata daha duyarlı bir tüketici ortamına dikkat çekiyor.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, ABD tarafından gelen olumlu veriler ve özellikle Avrupa banka hisselerinin %3’ün üzerinde değer kazanması ile günü pozitif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.94%, CAC40 0.97% ve DAX30 1.52% artı ile kapattı.

Chip üreticisi Infineon (IFXG), 2021 gelirini onaylamasının yanı sıra gelirlerin gelecek yıl daha da artmasını beklediğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri değer kazandı.

İspanya'dan BBVA (BBVA), İtalya'dan Intesa Sanpaolo (ISP) ve Finlandiya'dan Nordea Bank (NDAFI), JPM'nin en çok tercih ettikleri şirketler arasında yer aldığı belirtildi.

İngiliz fırıncı ve fast-food zinciri Greggs (GRG), personel ve tedarik zinciri sorunlarına rağmen tüm yıl kâr görünümünü yükselttiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %11,1 yükseldi.

Hollandalı teknoloji şirketi Prosus (PRX), Alman gıda dağıtım şirketi Delivery Hero (DHER)'daki hissesini artırmak için yasal onay aldıklarını açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %2,6 yükseldi.

 


 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple Inc. (AAPL)

141.11

1.42%

Bank of America (BAC)

44.22

2.03%

Ford Motor Company (F)

14.29

-0.42%

Itaú Unibanco (ITUB)

4.53

1.80%

AMC Entertainment (AMC)

37.06

0.79%

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Lenovo Group Limited (LNVGY)

31.90

17.06%

SmileDirectClub (SDC)

5.87

15.55%

NetEase, Inc. (NETTF)

18.49

15.20%

ACM Research, Inc. (ACMR)

117.70

12.63%

Silvergate Capital (SI)

153.00

12.58%

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Xinyi Glass Holdings (XYIGF)

2.70

-11.76%

Exscientia Limited (EXAI)

22.80

-9.74%

The Duckhorn Portfolio (NAPA)

21.49

-8.63%

TIS Inc. (TISNF)

26.25

-8.54%

Green Dot Corporation (GDOT)

47.30

-7.65%

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir

Back to Top